Na hranici Sluneční soustavy je možná další planeta.

Na hranici Sluneční soustavy je možná další planeta. | zdroj: iflscience.com


Astronomové objevili devátou planetu sluneční soustavy, je to ona bájná Nibiru?

TÉMATA: planety | vesmír | teorie | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2016 | 12:30

Astronomové ohlásili, že daleko za Plutem, na hranici naší sluneční soustavy, leží další planeta, dosud neznámá. Vědci mají o její existenci zatím jen nepřímé důkazy, nikdy ji dosud nespatřili.

Astronomové z Kalifornského technologického institutu Mike Brown a Konstantin Batygin zveřejnili, že planeta je pětsetkrát těžší než Pluto a desetkrát těžší než Země. Leží tak daleko od Slunce, že jej oběhne jen jednou za deset tisíc let. To je důvod, proč ji zatím nikdo nespatřil. Ovšem astronomové používají i jiné metody, jak existenci vesmírného tělesa odhalit.

"Máme gravitační podpis planety na hranici naší sluneční soustavy," říká Batygin. Oním podpisem se myslí podivné chování těles v Kuiperově pásu. Právě z jejich pohybu, který je ovlivňován gravitačním polem planety, se dá odvozovat existence nového člena sluneční soustavy. Planetu se zkrátka daří vypočítat z toho, jak se chovají okolní tělesa. 

Samozřejmě je potřeba celou záležitost dále důkladně zkoumat a ověřit, bez přímého pozorování asi nebude nikdy možné oficiálně planetu zařadit na seznam planet sluneční soustavy. Ovšem již nyní plesají všichni ufologové a příznivci existence planety X, zvané též Nibiru. Pověsti o tajemné deváté planetě, která krouží kdesi na samé hranici naší soustavy, jsou staré tisíce let. Moderní věda je opakovaně označovala za nesmysl. Teď to vypadá, že Brown a Batygin zase všechno zkomplikovali. Jejich devátá planeta může být Nibiru a pak se ještě můžeme dočkat lecjakých událostí. Nibiru má totiž podle pověstí jednoho dne zahubit život na Zemi. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu