válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili devátou planetu sluneční soustavy, je to ona bájná Nibiru?

Astronomové objevili devátou planetu sluneční soustavy, je to ona bájná Nibiru?
Zdroj: iflscience.com

Astronomové ohlásili, že daleko za Plutem, na hranici naší sluneční soustavy, leží další planeta, dosud neznámá. Vědci mají o její existenci zatím jen nepřímé důkazy, nikdy ji dosud nespatřili.

Tomáš Chalupa 22. ledna 2016

Astronomové z Kalifornského technologického institutu Mike Brown a Konstantin Batygin zveřejnili, že planeta je pětsetkrát těžší než Pluto a desetkrát těžší než Země. Leží tak daleko od Slunce, že jej oběhne jen jednou za deset tisíc let. To je důvod, proč ji zatím nikdo nespatřil. Ovšem astronomové používají i jiné metody, jak existenci vesmírného tělesa odhalit.

„Máme gravitační podpis planety na hranici naší sluneční soustavy,“ říká Batygin. Oním podpisem se myslí podivné chování těles v Kuiperově pásu. Právě z jejich pohybu, který je ovlivňován gravitačním polem planety, se dá odvozovat existence nového člena sluneční soustavy. Planetu se zkrátka daří vypočítat z toho, jak se chovají okolní tělesa.

Samozřejmě je potřeba celou záležitost dále důkladně zkoumat a ověřit, bez přímého pozorování asi nebude nikdy možné oficiálně planetu zařadit na seznam planet sluneční soustavy. Ovšem již nyní plesají všichni ufologové a příznivci existence planety X, zvané též Nibiru. Pověsti o tajemné deváté planetě, která krouží kdesi na samé hranici naší soustavy, jsou staré tisíce let. Moderní věda je opakovaně označovala za nesmysl. Teď to vypadá, že Brown a Batygin zase všechno zkomplikovali. Jejich devátá planeta může být Nibiru a pak se ještě můžeme dočkat lecjakých událostí. Nibiru má totiž podle pověstí jednoho dne zahubit život na Zemi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu