válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvouletá Thajka je nejmladší osobou na světě, kterou po její smrti zmrazili, aby mohla v budoucnu obživnout

Dvouletá Thajka je nejmladší osobou  na světě, kterou po její smrti zmrazili, aby mohla v budoucnu obživnout
Zdroj: motherboard.vice.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Matheryn Naovaratpong byly dva roky a dva měsíce, když se jednoho jarního rána nevzbudila. Byla převezena do nemocnice v Bangkoku, kde jí lékaři objevili 11 centimetrů velký tumor v mozku. Dívenka trpěla vzácnou formou rakoviny zvanou ependymoblastoma, která postihuje velmi malé děti. Prognóza byla chmurná – statisticky totiž přežije jen 30 procent pacientů.

Markéta Oderská 18. listopadu 2015

Během dalších měsíců Matheryn, jíž rodina přezdívala Einz, prodělala celkem dvanáct operací mozku, dvacet chemoterapií a dvacetkrát byla ozařována. Přišla o 80 procent levé části mozku a pravá část těla jí proto ochrnula. Rodiče se však nevzdávali naděje, když viděli, že jejich dcerka i po tom všem je schopna vidět na obě oči, stát a hýbat některými částmi těla. V listopadu roku 2014 se však rakovina rozšířila do celého mozku a ochromila dívčinu tvář a svalstvo. „Uvědomili jsme si, že je to konec. Museli jsme se připravit na to, že se s ní rozloučíme,“ řekl pro online magazín Motherboard otec děvčátka, jenž je stejně jako jeho žena lékařem. Jenže se ztrátou milované dcery se tak docela smířit nechtěli, proto ještě před její smrtí se rozhodli, že dívčino tělo nechají zmrazit, aby až medicína pokročí, mohla být Einz opět přivedena k životu a vyléčena z rakoviny. „Jako vědci jsme si stoprocentně jisti, že k tomu jednoho dne dojde, jen nevíme kdy,“ prohlásil otec. „Dřív jsme si mysleli, že to potrvá 400 až 500 let, ale teď si umíme představit, že je to možné už za 30 roků,“ dodal.

Malá Einz s maminkou

Malá Einz s maminkou

8. ledna letošního roku děvčátko odpojili od přístrojů a propustili ji z nemocnice, brzy poté pak Einz zemřela. Vzápětí nato bylo její tělíčko zmrazeno a odesláno do USA, které je kromě Ruska jediným státem na světě, kde se v současné době takzvaná kryoprezervace provádí. Einz se stala v pořadí 134. pacientkou arizonské organizace Alcor, kde se nechal zmrazit též legendární baseballový hráč Ted Williams. Je rovněž nejmladším kryogenicky zmrazeným člověkem, (tím nejstarším je 102letá osoba). Při této proceduře jí byl odstraněn mozek, který je uchováván zvlášť v nerezovém, vakuovaném kontejneru naplněným tekutým dusíkem a udržován při teplotě -196 stupňů Celsia.

Rodiče malé Einz jsou oba lékaři.

Rodiče malé Einz jsou oba lékaři.

Také dívčini rodiče plánují, že se nechají po své smrti zmrazit, aby se v budoucnu se svou dcerou znovu setkali. Na mocné technologie odjakživa sázeli, ostatně Einz byla počata in vitro a odnošena náhradní matkou, neboť biologická matce byla po prvním porodu odstraněna děloha. Kryoprezervace však není levná záležitost, za členství musí žadatel zaplatit 770 dolarů ročně, za zmrazení celého těla 200 000 dolarů (tedy v přepočtu přes pět milionů korun). Přitom nikde není záruka, že zmrazený jedinec jednou opravdu obživne. Poslední a hlavní slovo má totiž jako vždy Příroda, a ta je nevyzpytatelná.

Při pohledu na ledové podsvětí v Alcoru doslova mrazí. Tady lidé hibernují.

Při pohledu na ledové podsvětí v Alcoru doslova mrazí. Tady lidé hibernují.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu