Dvojice cyklistů cestovatelů chtěla objet svět, bohužel jejich sen skončil smrtí z rukou islamistů

Dvojice cyklistů cestovatelů chtěla objet svět, bohužel jejich sen skončil smrtí z rukou islamistů | zdroj: allthatsinteresting.com


Dvojice chtěla objet svět na kole, zabili je islamisté v Tádžikistánu

TÉMATA: cestování | terorismus | islamisté | is | tádžikistán | vraždy

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 09. 2018 | 10:00

Lauren Geogheganová a její přítel Jay Austin se rozhodli objet svět na kolech. Ze své cesty sdíleli na sociálních sítích zážitky a fotografie. Měli také svůj blog. Bohužel jejich cesta skončila smrtí. Zabili je islamisté v Tádžikistánu.

Oba devětadvacetiletí cestovatelé se vydali na cestu kolem světa loni. Nechali své nudné práce v kanceláři, nasedli na kola a vyrazili. Založili si blog s názvem Simply Cycling Blog, kam zapisovali zážitky z cest. „Trávil jsem nejlepší hodiny z každého dne před velkým zářivým obdélníkem, který barvil nejlepší roky mého života šedou a béžovou,“ vzpomínal na své zaměstnání v kanceláři Austin.

Vyrazili s přítelkyní za dobrodružstvím, které ale trvalo pouhých 369 dní. V Tádžikistánu se spojili se dvěma dalšími cyklisty ze Švýcarska a Nizozemska a společně měli v plánu projet tuto zemi. Po cestě do nich narazilo auto, ze kterého vyskákali ozbrojení muži, kteří je napadli noži. Všichni čtyři cestovatelé zemřeli.

Úřady z vraždy vinily místní ozbrojence z řad separatistů. Ovšem k útoku se přihlásila místní odnož Islámského státu, která zveřejnila video s pěticí útočníků, kteří stáli před vlajkou Islámského státu a prohlašovali, že zabili nevěřící.

Poněkud tragicky tak vyznívá vůbec poslední post na blogu, který napsal Austin. „Čtete noviny, kde se píše, že svět je jedno velké děsivé místo. Lidem, kteří tohle píšou, by nikdo neměl věřit. Že lidé jsou zlí, tak tohle neberu… Na cestě jsem neudělal větší objev, než je tohle,“ napsal několik dní před smrtí Austin.

Jak tomu bývá v podobných případech, veřejná debata se kromě vyjadřování soustrasti stočila také k úvahám o tom, že si pár přivodil smrt už tím, že do nebezpečné země jel. Experti ovšem tvrdí, že se pohybovali v oblasti, která je považována za bezpečnou a není spojována s podobnými útoky.

„Střední východ je oblast, kde mají státy poměrně silné policejní a bezpečnostní složky a nevídáme zde žádné velké teroristické útoky,“ řekl bezpečnostní expert Paul Stronski. Současně ale uvádí, že Tádžikistán je stát s ohromnou korupcí a se špatně fungujícími institucemi. Navíc sousedí d Afghánistánem, který je oprávněně považován za jednu z nejnebezpečnějších zemí světa. Dvojice tedy podstoupila určitou míru rizika, která se nakonec ukázala jako příliš fatální.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 09. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu