válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvojí život Katharine Hepburn: Navenek byla nezávislou feministkou, potají žila 25 let po boku ženatého muže

Dvojí život Katharine Hepburn: Navenek byla nezávislou feministkou, potají žila 25 let po boku ženatého muže
Zdroj: vintag.es
+ 32 fotek+ 33 fotek

Katharine Hepburn možná působila dojmem silné a nekonvenční ženy, která k životu nepotřebovala muže. Ve skutečnosti ale udržovala čtvrt století trvající vztah s ženatým kolegou Spencerem Tracym. A byla to doslova láska až za hrob.

Simona Knotkova 8. června 2019

Hollywoodská dvojice se spolu poprvé setkala před natáčením snímku Nejprve stvořil ženu (1942). Katharine byla rozvedená čtyřiatřicetiletá žena bez závazků, Spencer jednačtyřicetiletý muž, který žil devatenáct let ve spořádaném manželství s herečkou Louise Treadwell a vychovával dvě děti.

Momentka z filmu Nejprve stvořil ženu (1942)

Momentka z filmu Nejprve stvořil ženu (1942)

Méně romantičtější jejich prvotní seznámení už asi nemohlo být. On měl pochyby, zda neupravená a v kalhotách oblečená Katharine je vůbec na muže, ona ho odbyla slovy: „Obávám se, že jsem na vás moc vysoká, pane Tracy.“ Napětí mezi dvěma herci ale netrvalo dlouho. V prvním týdnu produkce se už důvěrně oslovovali křestními jmény, později je kolegové mohli spatřit, jak spolu o přestávkách sedí na lavičce, drží se za ruce a povídají si. Málokdo z nich mohl tušit, že jsou právě svědky zrodu lásky, která bude trvat další čtvrt století a nevybledne ani smrtí jednoho z nich.

Spencer Tracy s manželkou a dvěma dětmi

Spencer Tracy s manželkou a dvěma dětmi

Zapomeňte ale na velkou hollywoodskou aférku okořeněnou žárlivými scénami manželky. Románek mezi dvěma kolegy nebyl v době své existence nikdy oficiálně přiznán a všechno se odehrávalo v utajení, i když se jednalo tak trochu o druh veřejného tajemství. Katharine si dál užívala svobodného a bezdětného života a po svém milenci nevyžadovala rozvod. Spencer byl oddaný katolík a rozvádět se ani netoužil. A Louise? Když se s ní Katharine chtěla po smrti Spencera usmířit, řekla jí prý: „Myslela jsem si, že to byl jen drb.“ Pravda byla ale spíš taková, že to manželovi roky tiše trpěla a spíše se věnovala péči o neslyšícího syna. Podle herečky Joan Fontaine se měl Spencer jednou nechat slyšet, že by se klidně rozvedl, ale proč by to dělal, když ženě i Kate stav věcí vyhovuje?

Momentka z filmu Adamovo žebro (1949)

Momentka z filmu Adamovo žebro (1949)

Jedno je jisté – těžké to s ním měly obě dvě. Spencer byl nevyzpytatelná povaha se sklony k alkoholismu a depresím. „Byla to ta nejvíce proměnlivá osoba, jakou jsem kdy znala. Jednu minutu byl hlavou v oblacích, ve druhé byl úplně na dně,“ řekla o něm jeho žena. Katharine byla častým svědkem jeho agresivních výbuchů vzteku a jednou ji opilý prý dokonce uhodil. Přesto ho roky oddaně milovala a vzhlížela k němu. „Chtěla jsem, aby byl šťastný, v bezpečí, v pohodlí. Ráda jsem na něho čekala, poslouchala ho, krmila ho, pracovala pro něj. Snažila jsem se ho neobtěžovat. Tak moc jsem byla šťastná, když jsem všechno tohle pro něj dělala,“ svěřila se ve svých vzpomínkách.

Katharine Hepburn vedle své oblíbené fotografie Spencera Tracyho, kterou pořídil Phil Stern (1986)

Katharine Hepburn vedle své oblíbené fotografie Spencera Tracyho, kterou pořídil Phil Stern (1986)

Když Spencer v 60. letech onemocněl, dokonce si vzala pauzu od hraní, aby se o něj mohla starat. Jejich posledním společným, v pořadí devátým filmem byla dramatická komedie Hádej, kdo přijde na večeři (1967). Téhož roku herec zemřel na infarkt. Hepburn pohřeb z úcty k jeho rodině nenavštívila. Ke vztahu se naplno přiznala teprve v roce 1983. Na otázku, proč s Tracym byla tak dlouho, když jejich vztah neměl oficiální budoucnost, odpověděla: „Vlastně ani nevím. S jistotou ale vím, že bych ho nikdy nedokázala opustit.“ I když si nikdy nebyla naplno jistá, jaké city k ní starší milenec choval, více než dvacet pět let jejich soužití popisovala jako dobu naprostého štěstí. A o čem jiném by pravá láska měla být?

Jeden z nejikoničtějších párů klasického Hollywoodu si připomeňte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu