válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvě skupiny delfínů se v Jadranu úmyslně vyhýbají jedna druhé

Dvě skupiny delfínů se v Jadranu úmyslně vyhýbají jedna druhé
Zdroj: atlasobscura.com

Člověk by řekl, že delfíni budou takříkajíc jedna rodina, ostatně jsou to velmi společenští a sociální tvorové. Jenže vědci zjistili, že v Jadranu se navzájem až ostentativně vyhýbají skupiny delfínů skákavých. Vědci zatím netuší, proč se tak děje.

Tomáš Chalupa 22. června 2020

Jaderské moře bylo dříve velmi bohaté na delfíny. Kolem břehů Balkánského poloostrova stejně jako na jihu Itálie jich bylo vidět mnoho až do 70. let minulého století. Šlo o delfíny obecné a delfíny skákavé. Pak ale oba tyto druhy zmizely a Jadran se zdál být zcela opuštěný, tedy co se delfínů týče.

Mořský biolog Tilen Genov se začal zajímat, proč delfíni zmizeli. Denně mnoho hodin pozoroval hladinu moře. Zprvu žádné delfíny neviděl, pak ale občas nějaké zahlédl. Bylo jasné, že delfíni v moři jsou. Genov tedy pokračoval v práci, aby zmapoval delfíni populace a druhy žijící v Jaderském moři.

Zjistil, že v něm žije podle jeho odhadu asi stovka delfínů skákavých. Ti jsou známí tím, že jejich hejna nemají příliš silné sociální vazby a mnoho delfínů své skupiny opouští a mění za jiné. Ne tak ale ti, kteří žiji v Jadranu. Genov identifikoval dvě poměrně velké skupiny delfínů, které mají velmi pevné sociální vazby. Kromě nich existuje skupina tzv. freelancerů, tedy delfínů, kteří se přidávají tu k jedné, tu k druhé skupině. A co bylo nejzajímavější, dvě hlavní skupiny delfínů se sobě navzájem až ostentativně vyhýbají.

Genov pozoruje delfíny na Jadranu 17 let a za tu dobu viděl tyto dvě skupiny na jednom místě jen čtyřikrát. Takové chování je zcela neobvyklé nejen u delfínů, ale i u jakéhokoliv jiného druhu savců. Ti se mají vždy tendenci sdružovat nebo minimálně nemají potřebu se nějak zásadně ignorovat. Tyto dva klany delfínů to ovšem dělají. „Je to zajímavé. Máte dvě populace stejného živočišného druhu na stejném místě, které se od sebe jednoduše separují,“ říká Genov. Obě skupiny podle něj i loví v jiných časech, aby jedna druhou nepotkala. „Jedna loví ráno a doprovází rybářské lodě. Živí se rybami vyhozenými z těch lodí. Druhá skupina to nedělá, loví navíc až k večeru.“

Vědcům se Genovovy závěry nejprve nezdály, ale vše se podařilo ověřit a potvrdit. Nyní ovšem vědci musí zjistit, proč se delfíni tak podivně chovají. Ví se, že mají dlouhou rodovou paměť. Možná vědí, že se tak chovali jejich předci a chovají se tak stále. Vše ale musí mít nějakou prvotní příčinu, a tu odborníci zatím neznají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu