válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvě mladé hvězdy se pohybují po spirále smrti a chovají se podivně

Dvě mladé hvězdy se pohybují po spirále smrti a chovají se podivně
Zdroj: popularmechanics.com

Astronomové našli svými teleskopy dvě velmi mladé hvězdy, které je velmi zaujaly. Chovají se totiž zvláštně a navíc se pohybují po jakési spirále.

Tomáš Chalupa 4. července 2019

Hvězdám se věnují pracovníci nizozemského Institutu pro radioastronomii. Obě hvězdy jsou vzdáleny od Země přibližně 7800 světelných let. Jde o takzvané Wolfovy-Rayetovy hvězdy. Je to velmi hmotná hvězda s velmi vysokou svítivostí a velmi krátkou dobou života (většinou méně než milion let). Její hmotnost se pohybuje v rozsahu 25–60 hmotností Slunce.

Kolem obou hvězd se vytvořila jakási mlhovina, což usnadňuje jejich pozorování. Pohyb obou hvězd ovšem způsobuje, že se pohybuje velmi zvláštním způsobem i samotná mlhovina. Z mlhoviny také vylétají silné záblesky gamma paprsků. O těchto paprscích už lidé vědí dlouhou dobu, ale jejich existence byla připisována černým dírám. Pro vědce je tak mlhovina cenným zdrojem, na kterém mohou tyto záblesky sledovat. Ty ostatní totiž pocházejí z mnohem vzdálenějších končin vesmíru, a není tak vůbec lehké je studovat, natož se něco víc dozvědět o jejich původu.

Vědci považují jak onu podivnou rotaci, tak vyzařování záblesků za velmi podivné. Obyčejně se tak tyto hvězdy rozhodně nechovají. Obě hvězdy vyzařují obrovské množství energie, kterou ale brzy spálí a nakonec zahynou. Už nyní se tak dá odhadnout, že je příliš dlouhý život nečeká a v podstatě se pohybují v jakési smrtelné spirále.

Do té doby, než se tak stane, ale mají vědci skvělou možnost studovat tuto dvojici a získávat další poznatky o tom, jak se Wolfovy-Rayetovy hvězdy chovají. Zřejmě toho o nich víme stále příliš málo, protože nás obě tato tělesa (mimochodem s krásným názvem 2XMM J160050.7–514245) v mnohém překvapila.

Další články

Zavří­t reklamu