válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvě kulky měly vzít vojákovi nadobro život. Zastavila je bible

Dvě kulky měly vzít vojákovi nadobro život. Zastavila je bible
Zdroj: dailymail.co.uk

Štěstí v neštěstí potkalo třiadvacetiletého vojína Leslieho Fristona. Když se zotavoval z těžkého zranění, nemocnici zasáhla palba od německých kulometů. Před jasným zásahem ho zachránila bible.

Simona Knotkova 4. listopadu 2018

Leslie Friston narukoval do britské armády ve dvaceti jedna letech. Jako zdravotník se zúčastnil bojů ve Francii a Belgii. V roce 1917 se stal obětí plynového útoku, který ho oslepil a způsobil mu dýchací potíže. Provizorní nemocnici, v níž se následně zotavoval, zasáhla krátce po jeho příjezdu kulometná palba německých letadel.

„Byl ošetřovatelem, takže pro něho muselo být hrozné a frustrující, když musel sám ležet v nemocniční posteli. Chtěl pomáhat ostatním,“ vzpomíná po letech jeho sedmaosmdesátiletá dcera Ena Thompson. „Když se blížila letadla, byl upoutaný k lůžku a neměl sílu cokoliv udělat.“

Dvě kulky proletěly plechovou střechou a mířily rovnou k posteli Fristona. Od jistého zásahu je však zastavila bible ležící na nočním stolku.

„Kdyby kulky letěly o pár centimetrů dál, nepřežil by a já bych tu dnes nebyla. Měl neuvěřitelné štěstí a myslím, že to je i důvod, proč měl tu bibli u sebe po zbytek svého života. Vždycky jsem chtěla, aby mi o válce něco řekl. Nechtělo se mu ale o tom vyprávět,“ říká Thompson.

Leslie Friston sedí v prostřední řadě třetí zleva

Leslie Friston sedí v prostřední řadě třetí zleva

Po návratu domů si v Hamptonu otevřel obchod s potravinami a později si založil rodinu. Když v roce 1958 zemřel, bible se stala majetkem Eny Thompson, která ji u sebe uchovává dodnes. I po sto letech je výpovědí o hrůzách války a důkazem o neskutečném štěstí jednoho muže.

„Pořád má v sobě jeho jméno a služební číslo. Když ji držím, mám zvláštní pocit. Asi to bude znít docela divně, ale cítím se díky ní bezpečně a šťastně. Jako by můj otec byl poblíž. Jsem extrémně vděčná za to, co pro nás generace vojáků z 1. světové války udělala. Jen těžko si lze představit, jaký by dnes svět byl, kdyby to před lety skončilo úplně jinak,“ uzavírá žena své povídání.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu