válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvě dcery Achnatona vládly možná před Tutanchamonem, ale v jeho jménu

Dvě dcery Achnatona vládly možná před Tutanchamonem, ale v jeho jménu
Zdroj: ancientpages.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Egyptologové dlouho nevěděli, kdo vlastně vládl Egyptu před legendárním faraonem Tutanchamonem. Bylo postupně vyřčeno mnoho teorií, ale vlastně žádná z nich nebyla bezezbytku přijata odbornou obcí.

Tomáš Chalupa 6. června 2019

Někteří tvrdí, že to byla Nefertiti, manželka a sestra Achnatona. Ale existují i názory, že to byla Achnatonova starší dcera Meritaten. A podle kanadské egyptoložky Valerie Angenotové to byla dokonce společná vláda obou Achnatonových dcer. Jejich bratr Tutanchamon měl pouhých pět let a byl na vládu příliš malý, takže obě jeho sestry vládly v jeho jménu celému Egyptu.

Angenotová na tuto teorii přišla, když studovala hieroglyfy a nápisy pojednávající o korunovaci obou sester. Ty měly vládnout jako Tutanchamon, tedy v jeho jméně. Podle Angenotové je to tak, že Achnaton si vzal svou dceru Meritaten, aby ji připravil na pozdější povinnost vládnout. A překlad některých hieroglyfů prý naznačuje, že si ale vzal také dceru Neferneferuaten Tasherit a tu rovněž připravoval na vladařské povinnosti. Neferneferuaten Tasherit a Meritaten tak vládly spolu, dokud malý Tutanchamon nedospěl. Z výše zmíněného je zřejmé, že dynastické a manželské svazky byly v Egyptě vysoce pragmatické a incest nebyl brán jako něco špatného, ale naopak jako vhodný nástroj k udržení vládnoucí linie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu