John Clem coby maskot 22. Michiganského pluku

John Clem coby maskot 22. Michiganského pluku | zdroj: thevintagenews.com


Dvanáctiletý bubeníček to dotáhl na poručíka, později až na generála

TÉMATA: válka severu proti jihu | děti | usa | vojáci | armáda | válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2019 | 11:00

Johnu Clemovi bylo pouhých 9 let, když se rozhodl, že uteče z domu a ze školy a přidá se k americké armádě. Skutečně to udělal a rozjel tím tak nevídanou vojenskou kariéru. Stal se nejmladším důstojníkem v dějinách americké armády.

 Jako maskota ho k sobě přijal 22. Michiganský pluk. Sice nebyl oficiálně přijat do armády, ale vojáci se mu skládali na skromný žold 13 dolarů měsíčně. V jednotce ho znal každý a vojáci byli přesvědčeni, že jim malý chlapec přináší štěstí. To je ostatně hlavní úloha maskotů.

Oficiálně narukoval do armády v roce 1863. Včas, aby se zúčastnil bitvy u Pittsburghu. Tam mohla jeho kariéra skončit, protože nedaleko od něj vybuchl dělostřelecký granát. Šrapnel prorazil jeho buben a samotný Clem skončil na zemi v bezvědomí. Naštěstí ale ne mrtev.

Národní hrdina se ze stále ještě malého Johna Clema stal až po bitvě u Chickamaugy. Tehdy už totiž měl Clem místo bubnu pušku i s bajonetem. Ta byla sice větší než on sám, ale to mu vůbec nevadilo. Byl ale spatřen konfederačním důstojníkem, který si to k němu namířil a vyzval chlapce, aby se ihned vzdal. Jenže John se k němu otočil, namířil mušketu a vypálil. Nepřátelský důstojník byl nejen pořádně překvapen, ale hlavně zraněn. Byl to nakonec on, kdo se musel vzdát.

Ihned po bitvě byl Clem povýšen na seržanta a stal se tak nejmladším důstojníkem US Army v dějinách. Ve třinácti letech byl z armády čestně propuštěn. Ovšem armáda se stala jeho životem a vstoupil do ní ihned, jakmile dosáhl plnoletosti. Sice se nedostal na dělostřeleckou akademii, kde neuspěl u zkoušek, ale sloužil i tak u armády dalších 45 let. Armádu nakonec opustil v roce 1915 v hodnosti generála. Zemřel v roce 1937 ve městě San Antonio.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu