válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvanáctiletá Indka zazpívala písně ve 102 jazycích. Nechyběla ani čeština

Suchetha Satish měla takový obyčejný sen dvanáctileté dívky - pokořit nový Guinnessův rekord. Vybrala si k tomu disciplínu, které by se zalekl i nejeden dospělý.

Simona Knotkova 21. března 2018

Žákyni sedmé třídy na základní škole v Dubaji fascinovala hudba odjakživa. K tomu si vypěstovala vášeň pro cizí jazyky. Už dříve uměla zazpívat písničky v několika indických jazycích. Nápad o pokoření neobvyklého rekordu vznikl před rokem.

„První písnička v cizím jazyce byla japonská. Poprvé jsem ji uslyšela od kamarádky mého otce, japonské dermatoložky, která do Dubaje přišla před rokem. Velmi se mi to líbilo, tak jsem se ji naučila,“ vypráví původem indická dívka.

Držitelem rekordu byl do té doby Kesiraju Srinivas, muž rovněž z Dubaje, který před deseti lety zazpíval skladby v celkem 76 jazycích. Suchetha se rozhodla, že ho ještě o několik desítek jazyků pokoří. Samotné studium podle ní nebylo nic náročného. Dívka zvládala každý týden několik nových jazyků. Proces byl následující – nejprve si plně osvojila nový jazyk a text vybrané skladby. Tu si následně nahrála do podoby audio záznamu, který si pouštěla až do té doby, dokud ho neuměla nazpaměť.

„Obvykle mi trvá dvě hodiny, než se píseň naučím. Když je výslovnost snadná, dokážu se ji naučit rychle. Pokud není dlouhá, zvládnu to třeba i za půl hodiny.“

Mezi nejtěžší jazyky podle ní patřila němčina, maďarština nebo francouzština, které se musela učit i dva dny. Na stranu druhou si oblíbila maorštinu, arménštinu a slovenštinu (slovenské Horehronie si v přiloženém videu můžete poslechnout od času 2:59). Nás jistě potěší, že mezi jazyky nechyběla ani čeština.

Nový rekord byl na světě 25. ledna 2018. Na indickém konzulátu v Dubaji Suchetha zazpívala songy ve 102 jazycích. Trvalo jí to celkem šest hodin a patnáct minut, čímž pokořila rekord další. Stala se dítětem, které absolvovalo nejdelší hudební koncert. Porazila tak rumunskou zpěvačku Andru Gitan, která zpívala pouhé tři hodiny a dvacet minut.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu