válkaČeskoslovenskoobjevy

Jako ve filmu Čelisti: 12 dní napadal žralok lidi na pobřeží, než ho chytili

Jako ve filmu Čelisti: 12 dní napadal žralok lidi na pobřeží, než ho chytili
Zdroj: wikipedia.com

Slavný film Čelisti měl zřejmě reálné kořeny. V roce 1916 dvanáct dní terorizoval velký bílý žralok pobřeží New Jersey. Za tu dobu napadl pět lidí, jen jeden přežil.

Tomáš Chalupa 4. srpna 2018

V létě roku 1916 panovala na pobřeží New Jersey panika. Kapitáni lodí tvrdili, že u pobřeží se shlukují velká hejna žraloků, mezi nimi i velmi velké kusy. Od 1. do 12. července napadali žraloci lidi koupající se v moři i surfaře. Zprávy o útocích se dostaly na první stránky místních novin.

Nikdo nevěděl, zda jde o jediného žraloka, nebo je jich víc. Jako první mu 1. července padl za oběť pětadvacetiletý Epting Vansant, který si šel před obědem nakrátko zaplavat a zasurfovat do moře. Brzy se z vody začal ozývat jeho zoufalý křik. Lidé si mysleli, že volá na svého psa. Zachránil ho Alexander Ott z pobřežní hlídky, ale Vansant mu vykrvácel v rukou. Jeho noha byla naprosto rozervaná. O šest dní později prakticky stejný osud stihl sedmadvacetiletého poslíčka Charlese Brudera, kterého bílý žralok napadl 12 metrů od břehu. I on vykrvácel dříve, než mu mohli záchranáři poskytnout pomoc.

Jižněji u Matawan Creeku poblíž města Keyport si 12. července v zátoce hrálo několik chlapců. Jeden z nich spatřil obrovskou hřbetní ploutev. Chlapci začali prchat z vody, ale jedenáctiletý Lester Stillwell to nestihl. Dřív, než se stačil dostat na břeh, žralok ho stáhl do hlubin. Ostatní běželi do města pro pomoc. Přivolaní obyvatelé se v zátoce snažili najít Stillwellovo tělo, když přímo před jejich očima zmizel pod hladinou místní obchodník Watson Fischer. Lidem se podařilo dostat ho na břeh a odvézt do nemocnice, ale tam zemřel na přílišnou ztrátu krve. Stillwellovo tělo našli až za dva dny. Jen půl hodiny po posledním útoku žralok napadl čtrnáctiletého Josepha Dunna. Dunn se zuřivě bránil a pomohl mu i jeho bratr. Dostal ho do nemocnice a tentokrát to bylo včas. Dunn byl jediný, kdo útok žraloka přežil.

To už ovšem panovala panika po celém východním pobřeží USA a média řešila více žraloky než právě probíhající světovou válku. Už po prvním útoku bylo jasné, že jde o velkého žraloka. Jenže stejně jako ve filmu Čelisti pláže nebyly uzavřeny a místní odborníci tvrdili, že se není čeho bát. Po dalším útoku se ale situace změnila. Lidé odmítali chodit do vody. Ztráty cestovního ruchu byly obrovské. Sešli se vědci, aby v panelové diskusi uklidnili obyvatele. Útoky jsou prý ojedinělé, je potřeba se při koupání držet u břehu.

Moře křižovaly motorové čluny, každou chvíli někdo hlásil, že spatřil velkého žraloka. Lidé z Matawanu, odkud pocházel Stillwell, dali do zátoky sítě a házeli do vody dynamit. Starosta vypsal odměnu 100 dolarů za každého zabitého žraloka. Prezident Woodrow Wilson svolal kabinet, aby řešil útoky žraloků. Lidé vyrazili na moře lovit žraloky, a to, co se dělo po 12. červenci, je dodnes některými popisováno jako největší lov na zvířata v historii.

Lovily se všechny možné druhy žraloků. Kapitáni hlásili, že viděli v moři i tři metry dlouhé kusy. Michael Schleisser ulovil 2,3 metrů dlouhého a 124 kg těžkého bílého žraloka. Ten mu málem potopil jeho loď. V jeho břiše se našly lidské kosti. Schleisser vystavil tělo žraloka ve výloze svého obchodu na Broadway. Později se ztratilo a existuje pouze jediná fotografie. Po Schleisserově úlovku už nedošlo na pobřeží k žádným dalším útokům.

Další články

Zavří­t reklamu