válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvacet let stavěli plovoucí domov a nyní žijí zcela soběstačně mimo civilizaci

Dvacet let stavěli plovoucí domov a nyní žijí zcela soběstačně mimo civilizaci
Zdroj: boredpanda.com
+ 9 fotek+ 10 fotek

Postavit vlastními silami něco takového, to dokáží jen opravdu nevšední lidé. Šestašedesátiletý Wayne Adams a o sedm let mladší Catherine Kingová takovými lidmi bezesporu jsou. Zasvětili dvacet let stavbě soustavy plovoucích platforem, která dnes tvoří jejich domov. Vybudovali fantastickou Zátoku svobody, jak svůj obří hausbót pojmenovali.

Tomáš Chalupa 3. května 2015

Jejich vodní pevnost se nachází na pobřeží ostrova Vancouver v Britské Kolumbii. Začali ji budovat v roce 1992 a se stavbou skončili přesně o dvacet let později. Jejich domov sestává ze 12 plovoucích platforem, na kterých je mimo jiné taneční parket, ateliér a galerie, maják pro návštěvy, hudební studio a pět skleníků. K hausbótu patří také půl akru půdy přímo na ostrově, kde si Adams a Kingová pěstují obilí.

Vodu získávají z nedalekého vodopádu, v zimě používají dešťovou vodu. Elektřinu zajišťuje 14 solárních panelů, které jsou ovšem momentálně kvůli poruše nahrazeny generátorem. Adams věří, že to bude opravdu jen na chvíli, než se podaří vyřešit problémy se solárními panely.

Ve svém fantastickém domově se věnují svým povoláním. Adams je řezbář, Kingová je tanečnice a malířka. Velmi časté jsou návštěvy z okolí, protože mnoho lidí se chce podívat na to, jak vypadá zcela soběstačné a dlouhodobě udržitelné bydlení. Přesně to totiž Zátoka svobody je. Bydlení pro dva lidi, kteří nepotřebují od okolního světa prakticky nic. Stálo to dvacet let intenzivní práce a odříkání, ale výsledek je fenomenální a ukazuje, že kvalitní život je možný i mimo civilizaci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu