válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvaadvacetiletá žena se rozhodla pro sterilizaci. Dočkala se kritiky a ponížení

Dvaadvacetiletá žena se rozhodla pro sterilizaci. Dočkala se kritiky a ponížení
Zdroj: Pixabay

Mladá Argentinka se rozhodla, že nikdy nebude mít děti. Ze strany lékařů se dočkala opovržení a nechuti zákrok provést.

Simona Knotkova 25. června 2021

„Stejně jako je pro někoho přirozená touha děti mít, pro mě je přirozené děti nemít. Nechci děti teď ani nikdy jindy,“ říká Ailin Cubelo, jejíž příběh zaujal argentinská sociální média. Žena po dítěti nikdy netoužila a ve svých dvaadvaceti se rozhodla pro sterilizaci, na kterou měla podle platného zákona z roku 2006 plné právo. Namísto toho se setkala s odmítnutím ze strany gynekologů a doporučením, aby si raději zašla k psychologovi. Podvázání vejcovodů jí provedl teprve třetí lékař, kterého navštívila.

Thumbnail # Když děti mají děti: Podívejte se na šokující galerii nezletilých matek z Číny
Mohlo by Vás zajímat:

Když děti mají děti: Podívejte se na šokující galerii nezletilých matek z Číny

Šokovaná Argentinka se rozhodla se svou zkušeností podělit se zbytkem světa. Nedokáže pochopit, že i ve 21. století, v době, kdy je planeta Země katastrofálně přelidněná, dokáže někdo odsuzovat ženu za rozhodnutí o jejím vlastním životě a jejím vlastním těle.

„Já sama nesoudím ženy, které se chtějí stát matkami. Nechodím ulicemi a neříkám jim: ‚Oh, teď sis úplně zkazila život. Jsi blázen. Jak můžeš mít tři děti?‘ Myslím, že nastal čas, kdy bychom už neměli soudit lidi, kteří se rozhodli dál se nerozmnožovat. Nejsme žádná divná stvoření, jsme skupina lidí, kteří zítra nebudou litovat, že ve svém životě neudělali to, co chtěli,“ vypráví.

Podle ní si mnoho lidí nepořizuje potomky proto, že by je opravdu chtěli, ale protože to od nich společnost očekává. „Myšlenka dívky, která se o druhé stará, která má v sobě mateřský pud, je nám vštěpována už od školky. Vidím to i dneska; otcové chodí na procházky se svými syny, zatímco dívky v hracích kočárkách vozí panenky. To je důvod, proč věřím, že mateřská role není věc přírody, ale kultury. Existuje spousta lidí, kteří se nikdy nezamysleli nad tím, co mateřství obnáší, prostě jenom následovali vyšlapanou cestu, podle které se ženy musí rozmnožovat. Jinými slovy, pokud máte dělohu, musíte porodit. Je to váš osud.“

Thumbnail # Ženě se po 10 chlapcích konečně narodila holčička. Lidé ji kritizují, že přeplňuje planetu
Mohlo by Vás zajímat:

Ženě se po 10 chlapcích konečně narodila holčička. Lidé ji kritizují, že přeplňuje planetu

Kdyby Cubelo v budoucnu přece jenom změnila názor, v což ale nevěří, dítě by adoptovala. Toto řešení je podle ní lepší i z hlediska životního prostředí. Stejně tak si nedokáže představit, že by porodila dítě do dnešního problematického světa.

„Přinést dalšího člověka do tohoto světa, do této civilizace, s podobným nedostatkem zdrojů? Žít ve strachu, co se mu stane, pokud se narodí jako žena, a bát se, co bude dělat jako muž? Pořídit si dítě jenom jako odkaz? Jaký odkaz?“ ptá se.

Další články

Zavří­t reklamu