válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva tisíce let od postavení stále slouží. Alžířané dodnes navštěvují starověké lázně

Dva tisíce let od postavení stále slouží. Alžířané dodnes navštěvují starověké lázně
Zdroj: vintag.es
+ 8 fotek+ 9 fotek

Alžírské lázně Hammam Essalhine toho mají už hodně za sebou. Místní na ně ale nedají dopustit a stále je v hojném počtu navštěvují.

Simona Knotkova 12. prosince 2019

Vyrostly za časů starověkého Říma, přečkaly staletí se všemi jejich válkami a ve víceméně původní podobě dodnes slouží milovníkům zdravého koupání. Řeč je o veřejných lázních Hammam Essalihine (z arabského překladu Lázně spravedlivých, v latině známé též jako Flaviovy lázně), které najdete uprostřed zalesněné oblasti pohoří Aurès v oblasti El Hamma v alžírské provincii Khenchela.

Dokončeny byly v roce 70 našeho letopočtu na objednávku členů tehdejší flaviovské dynastie. Ve 14. století je zasáhlo silné zemětřesení a musely projít rekonstrukcí. Jediná větší modernizace, kterou zařízení od té doby prošlo, bylo přidání dveří k převlékacím kabinkám pro větší soukromí. Jinak ale na návštěvníky čeká takřka stejné prostředí, do kterého si chodili tělo i duši zvelebovat už staří Římané. Právě polorozpadlé zdi a sloupy ostatně dodávají lázním to pravé kouzlo a činí z nich stále oblíbené lázeňské místo.

Návštěvníkům jsou k dispozici dva bazény, jeden v obdélníkovém tvaru, druhý v kruhovém, s hloubkou okolo 145 centimetrů. Proudí do nich voda z horkého pramene, která má na svém počátku 70 °C. Díky svému složení bohatému na minerály je tato voda vyhledávaná především jedinci, kteří trpí na revmatologické, dýchací či kožní problémy. Zájemci mohou využívat také prostory k relaxaci a rehabilitaci, pro zdravotní účely zde pracuje skupina fyzioterapeutů.

Z pohledu našince může jedinou vadu na kráse představovat skutečnost, že lázně si úplně všichni pravděpodobně neužijí. I když má být kruhový bazén vyhrazen ženám, z fotografií s výhradně mužským obsazením to spíš vypadá, že vstup do zařízení mají úplně zakázaný. Podle islámu místa jako veřejná koupaliště či plovárny „ohrožují cudnost a morální integritu ženy“, a proto by se jim měly bez výjimky vyhýbat.

Do areálu starověkých lázní Hammam Essalihine nahlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu