válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva roky trpěla rýmou. Ve skutečnosti jí z nosu vytékal mozkomíšní mok

Dva roky trpěla rýmou. Ve skutečnosti jí z nosu vytékal mozkomíšní mok
Zdroj: allthatsinteresting.com

Rýmou trpí čas od času každý z nás. V ojedinělých případech může výtok z nosu ale značit i něco závažnějšího. Třeba jako tomu bylo u Kendry Jackson.

Simona Knotkova 9. července 2018

Pravidelnou rýmou začala dvaapadesátiletá Američanka trpět před dvěma lety. Zprvu si myslela, že se jedná o běžné nachlazení. Ani po delší době ale rýma nemizela a přidaly se k ní další komplikace jako zácpa, bolest hlavy a nespavost.

„Pořád dokola jsem obcházela lékaře a vyzkoušela snad všechny druhy léků, které si jen dokážete představit. Rýma ale nezmizela. Z nosu mi nepřetržitě tekl úplný vodopád,“ popisuje žena.

Jejím případem se později začala zabývat doktorka Carla Schneider z Centra klinické medicíny v Omaze. „Jednou z věcí, která mě udivovala, bylo, že po probuzení měla údajně celé triko promočené od rýmy. To nebylo normální. Vůbec to nepoukazovalo na některou formu alergie,“ sdělila.

Důkladnější vyšetření odhalilo vážnou diagnózu. Jackson po celou dobu z nosu netekla rýma, ale mozkomíšní mok, tekutina, která v lebce obklopuje mozek a chrání ho proti infekci a nárazům. Tělo si denně tvoří jeho nové zásoby. Žena měla v lebce díru, kterou si pravděpodobně způsobila při autonehodě v roce 2013.

Během operace jí chirurgové vyplnili díru zátkou z jejího vlastního tuku. Zatím se zdá, že zákrok dopadl dobře.

„Už s sebou nemusím všude nosit kapesník a můžu se vyspat,“ pochvaluje si Jackson. Po dobu dalších měsíců bude její stav sledován, ale lékaři věří, že dojde k plnému uzdravení.

Další články

Zavří­t reklamu