válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva roky a vypěstujeme embryo mamuta, tvrdí vědci z Harvardu

Dva roky a vypěstujeme embryo mamuta, tvrdí vědci z Harvardu
Zdroj: sciencealert.com

Snahy o oživení dávno vymřelých druhů zvířat trvají už dlouho. Teď se zdá, že vědci z Harvardu jsou poměrně blízko cíle vypěstovat embryo mamuta. Chybí jim k tomuto cíli pouze dva roky.

Tomáš Chalupa 22. února 2017

Nepůjde o přesný klon mamuta, ale o hybrida mezi mamutem a jeho současným nejbližším příbuzným asijským slonem. Proces by měl vypadat tak, že se do embrya slona vpraví geny mamuta, které se podařilo získat ze zmrzlých ostatků. „Náš cíl je získat hybridní mamuto-sloní embryo. Výsledný živočich by byl více podobný slonu, ale měl by mamutí rysy. Ještě nejsme u cíle, potrvá to ještě pár let,“ říká George Church z vědeckého týmu, který projekt řeší.

Už z tohoto prohlášení je zřejmé, že doba, kdy bude vypěstován skutečný mamut, je ještě poměrně vzdálená. Vědci jsou schopní zatím provádět jakési mezidruhové křížení, ovšem tím se dostanou mamutí geny zpět do oběhu v živoucím genofondu. Je to současně velký krok v programu oživování vymřelých druhů.

Celý projekt se v Harvardu rozjel v roce 2015, kdy se začaly extrahovat geny z pozůstatků mamutů nalezených ve zmrzlé Tundře. Vědci závodí s časem ani ne tak kvůli mamutům, jako kvůli současným zvířatům. Mnoha druhům hrozí vyhubení, a pokud by k němu skutečně došlo, je technologie zpětného křížení jedinou možností, jak tato zvířata znovu oživit. Projekt mamuta by měl být průkopnický, a v případě, že se podaří, zvýší se šance na znovuvzkříšení dalších vymřelých živočichů.

Další články

Zavří­t reklamu