válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva plovoucí paláce lásky císaře Caliguly byly největší antické lodě všech dob

Dva plovoucí paláce lásky císaře Caliguly byly největší antické lodě všech dob
Zdroj: Wikimedia Commons

Po staletí se mezi rybáři na jezeře Nemi nedaleko Říma tradovalo, že pod vlnami jezera leží obrovská loď. Jenže jezero je poměrně malé a nemá žádnou řeku, po které by se tam plavidlo mohlo dostat. Kdo by vlastně vůbec stavěl obří loď na takovém jezeře? Byl to císař Caligula.

Tomáš Chalupa 2. července 2021

Že se pod vodou musí něco nacházet, bylo jasné rybářům na Nemi už od počátku 15. století. Používali háky, aby vytahovali z jezera amfory a další předměty z antického Říma. Jak by se tam dostaly? Kardinál Prospero Colonna už v roce 1446 zahájil na vlastní pěst pátrání. Plavil se po jezeře a snažil se z hloubky vytáhnout pomocí provazů cosi, co vypadalo jako části velké dřevěné konstrukce. Mohla to být loď, ale to kardinál nezjistil, protože se mu nic vytáhnout nepodařilo. Věděl ale, že na dně skutečně cosi je.

V roce 1535 se do hledání lodi pustil italský vynálezce Guglielmo de Lorna a jeho partner Francesco de Marchi. Ti použili na svou dobu špičkovou a převratnou technologii – potápěčský zvon. Ponořili se do kalných vod jezera a spatřili dřevěnou konstrukci, jejíž velikost jim vyrazila dech. Něco takového neočekával ani Colonna. Na povrch se jim podařilo vytáhnout několik bronzových a mramorových sošek jako důkaz.

Thumbnail # Vlajková loď Jindřicha VIII. Mary Rose: Po téměř 500 letech od svého potopení se lidem poprvé ukazuje v celé své slávě
Mohlo by Vás zajímat:

Vlajková loď Jindřicha VIII. Mary Rose: Po téměř 500 letech od svého potopení se lidem poprvé ukazuje v celé své slávě

Celou loď se podařilo vytáhnout z jezera ale až za vlády Benita Mussoliniho. Italský diktátor si na podobné spektakulární akce potrpěl, navíc byl posedlý antickým Římem a sám sebe považoval za cosi jako následovníka římských císařů. Loď tedy chtěl z jezera dostat ven, ať to stojí, co to stojí. A když to nejde jinak, tak se prostě celé jezero vysuší. A tak inženýři zapojili výkonné pumpy a reaktivovali prastarý antický rezervoár a jezero začali vysoušet. Brzy nastal šok. V jezeře se nenacházela jedna obrovská loď, ale hned dvě. Obě patřily k největším, jaké kdy byly z období antiky objeveny.

Thumbnail # Pod hladinou Severního moře byl nalezen vrak německé lodi z 2. světové války
Mohlo by Vás zajímat:

Pod hladinou Severního moře byl nalezen vrak německé lodi z 2. světové války

Archeologové zjistili, že šlo o plovoucí paláce lásky císaře Caliguly, který byl pověstný svým zhýralým životním stylem. Plavidla to byla naprosto nepředstavitelná. Kdysi na nich rostly stromy s ovocem, byly v nich bazény a lázně, korza s obchody, salóny a bezpočet pokojů. Až do objevu těchto lodí se mělo za to, že antičtí Římané nebyli schopni takto velké lodě postavit. Spousty soch, systém pump, honosné zařízení, to vše dělalo z obou lodí naprostý vrchol loďařství. Caligula si na těchto lodích, které byly postaveny za enormních nákladů, užíval asi jen poslední rok své vlády, nebyly v provozu tedy nijak dlouho.

Thumbnail # Potápěči pátrají po 2000 let staré výletní lodi, kde zvrhlý císař Caligula pořádal divoké orgie
Mohlo by Vás zajímat:

Potápěči pátrají po 2000 let staré výletní lodi, kde zvrhlý císař Caligula pořádal divoké orgie

Pro Mussoliniho byl objev obou lodí obrovský úspěch. Nechal pro ně postavit speciální muzeum. Na konci druhé světové války ale bylo muzeum zapáleno ustupujícími německými vojsky a vystavené vraky shořely. Do dnešních dnů se tak zachovaly jen některé sochy a části výzdoby.

Další články

Zavří­t reklamu