válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva nadšenci objevili pod Montrealem tajemný jeskynní systém z doby ledové

Dva nadšenci objevili pod Montrealem tajemný jeskynní systém z doby ledové
Zdroj: messagetoeagle.com

Průzkumná výprava dvou amatérských speleologů objevila pod městem Montreal část systému jeskyní, které vznikly nejspíše před 15 000 lety. Část jeskyní je zatopená a na výzkumníky tak čeká namáhavá práce při jejich mapování.

Tomáš Chalupa 16. prosince 2017

Nejde přitom o první takový nález. Jedna jeskyně byla pod montrealským parkem objevena už v roce 1812. V osmdesátých letech byla dokonce otevřena pro veřejnost a navštívilo ji od té doby minimálně 3000 lidí. Jeskyně Svatého Leonarda, jak se kaverna jmenuje, byla ale dlouho považována za jedinou podzemní prostoru. Teď se ukazuje, že to tak zdaleka není.

Do výzkumu se totiž pustili dva amatérští nadšenci Luc Le Blanc a Daniel Caron, kteří věřili, že pod Montrealem se toho skrývá mnohem více. Začali v říjnu a jejich práce přinesla ovoce. Podařilo se jim vyvrtat průduch do pískovcového podloží. „Skrze něj jsme zjistili, že se tam nachází rozlehlý volný prostor. Větší, než jsme čekali,“ řekl místním novinám Le Blanc.

Nalezli podzemní komoru vysokou šest metrů, širokou tři metry a z části zatopenou vodou. Voda ale nikam neodtéká, není to podzemní řeka. „Je tam dokonalé ticho. Stěny jsou perfektně hladké, dokonale kolmé a stejně tak strop je vodorovný,“ dodává Le Blanc. Jeskyně tak skoro vypadá, jako by nebyla přírodního původu.

Jaký je celý rozsah podzemního systému, není vůbec jasné. Prozkoumána byla zatím jen tato jedna jeskyně, ale je velmi pravděpodobné, že je to součást celého systému chodeb a jeskyní. Cílem je najít, kde systém začíná. Další výzkum je plánován na zimu, kdy by měla podle předpokladů poklesnout hladina vody, a bude tak jednodušší dosáhnout další podzemní oblasti.

Další články

Zavří­t reklamu