válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva nacisté pomáhali bránit Čínu před Japonci

Dva nacisté pomáhali bránit Čínu před Japonci
Zdroj: all-that-is-interesting.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Alexander von Falkenhausen a John Rabe, byli oba nacisté, první z nich dokonce generál. Přesto se v daleké Asii postavili na stranu Číny v boji s japonskými agresory. Problém byl, že Japonci se brzy stali spojenci Německa.

Tomáš Chalupa 23. května 2017

Před vypuknutím druhé světové války působilo v Číně mnoho německých diplomatů, obchodníků a vojáků. Vojáci pomáhali s výcvikem čínské armády, zatímco obchodníci udržovali byznys. Jakmile ale v roce 1937 vtrhli do Číny Japonci, všichni vojáci dostali rozkaz stáhnout se zpět do vlasti. Už tehdy se o Japonsku uvažovalo jako o budoucím spojenci Německa.

Našli se však i tací, kteří příkaz z Německa odmítli, protože Čínu považovali za svou novou vlast a chtěli jí pomoci v boji s Japonci. Prvním byl generál Alexander von Falkenhausen s několika dalšími důstojníky. Pracoval jako vojenský poradce čínského vůdce Čankajška a pomáhal čínské armádě. Působil i v 88. divizi, která byla vůbec nejlepší divizí čínské armády, vyzbrojená německými zbraněmi a s německými veliteli. Čankajšek jeho pomoc v bitvách oceňoval, nicméně Němci si přáli Falkenhausenův okamžitý návrat. Pohrozili, že uvězní jeho rodinu v Německu, pokud se nevrátí zpět. Generál s těžkým srdcem a po dlouhé rozmluvě s Čankajškem zemi opustil.

Po jeho odchodu byl jediným významnějším Němcem v Číně John Rabe. Obchodník a nacista, kterému rovněž Čína velmi přirostla k srdci. Byl svědkem děsivého Nankingského masakru, kdy japonská vojska vyvraždila celé město. Právě v Nankingu se mu díky pomoci dalších cizinců podařilo ustavit cosi jako bezpečnou zónu, kam Japonci neměli přístup. Právě v ní se ukryly tisíce lidí. Rabe také fotil a dokumentoval hrůzy, které se odehrávaly v Nankingu. Nakonec se i on vrátil do Německa, kde Hitlerovi osobně ukazoval hrůzné fotky dokumentující japonská zvěrstva. Ovšem zcela se minuly účinkem. Hitler považoval krutost za projev síly a ještě více se utvrdil v tom, že Japonsko bude dobrý spojenec Třetí říše.

Další články

Zavří­t reklamu