válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva lvi sežrali v roce 1898 v Keni 135 lidí, zabít je dalo velkou práci

Dva lvi sežrali v roce 1898 v Keni 135 lidí, zabít je dalo velkou práci
Zdroj: Wikimedia Commons

V dubnu roku 1898 začali Britové stavět železniční most přes řeku Tsavo v Keni. Na stavbě pracovalo následujících devět měsíců několik tisíc stavbařů. Nejméně 135 z nich ale zahynulo, když je sežral lev. Přesněji řečeno dva lvi, kteří terorizovali celou oblast stavby mostu.

Tomáš Chalupa 19. listopadu 2021

Na stavbě pracovali zejména Indové, kteří měli postavený u železnice velký tábor. Lvi se do něj vplížili a dokázali odtáhnout dospělého muže a sežrat ho. Útočili v noci, když jejich oběti spaly. Indové se brzy začali lvů natolik bát, že udržovali celou noc strážní ohně a obehnali tábor dřevěnými naostřenými kůly. Nic z toho nepomohlo, dvojice lvů řádila dál téměř každou noc.

Zůstávat přes noc v táboře znamenalo v podstatě hrát ruletu se svým vlastním životem. Indové nakonec začali z tábora hromadně odcházet, a stavba mostu se zcela zastavila. Teprve tehdy se do věci vložili Britové. Na Indech jim záleželo pramálo, ale most samozřejmě potřebovali mít co nejdříve hotový.

Plukovník John Patterson, který celé stavbě velel, se rozhodl, že lvy zlikviduje. Nastražil kolem tábora několik pastí a také na lvy číhal na stromě a pokusil se je odtud střelit ze zálohy. Několikrát byl neúspěšný, ale nakonec se mu 9. prosince podařilo zastřelit jednoho z nich. Lva nejprve zasáhl do nohy, načež zvíře uteklo. Patterson si přinesl pušku s větším kalibrem. Lev se znovu objevil a tentokrát ho muž vyřídil ranou do hlavy. O dvacet dní později se mu podařilo ulovit i druhého lva. Patterson ho musel střelit devětkrát. Oba lvi byli bojovníci. Když zjistili, že po nich Patterson jde, snažili se ho vystopovat a zabít jej. Právě to se jim stalo osudným. Druhý lev, přestože měl v sobě devět kulek, se jej ještě z posledních sil snažil napadnout, ale nedokázal se vyškrábat na strom, kde měl Patterson svůj posed. Oba lvi byli velmi statné, až nebývale velké kusy. Bylo potřeba devíti mužů, aby donesli tělo do tábora. Tam se mohli Indové přesvědčit, že jejich noční můra končí a vražední lvi jsou po smrti.

Dodnes není známo, kolik přesně lidí oba lvi zabili. Jde nejméně o 135 obětí, ale pravděpodobně jich bylo ještě víc. Lvi byli později vypreparováni a jsou dnes vystaveni v přírodovědeckém muzeu v Chicagu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu