válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva italští radioamatéři zásobovali svět nahrávkami, které měly zachycovat smrt kosmonautů

Dva italští radioamatéři zásobovali svět nahrávkami, které měly zachycovat smrt kosmonautů
Zdroj: allthatsinteresting.com

Vesmírné závody mezi Spojenými státy a Sovětským svazem bylo fascinující střetnutí dvou mocenských bloků za použití nejnovější tehdy dostupné techniky. V sázce bylo hodně – prestiž, sláva, vědeckotechnický pokrok a v neposlední řadě i lidské životy. Sovětský svaz utrpěl několik ztrát na životech kosmonautů i personálu. Kromě těch reálných, o kterých se svět dozvěděl, stále existuje i mnoho mýtů o domnělých katastrofách a neštěstích. K těm přispěl bizarní případ dvou italských bratrů – radioamatérů.

Tomáš Chalupa 15. února 2018

Dva bratři radioamatéři z Turína Achille a Giovanni Judica-Cordiglia začali sledovat radiovou komunikaci sovětského vesmírného programu údajně už v roce 1957. Tvrdili, že zachytili přenos zvuků bijícího srdce fenky Lajky, která kroužila jako první živý tvor kolem Země. Stejně tak bratři monitorovali prý i komunikaci prvního kosmonauta ve vesmíru, kterým ale nebyl Jurij Gagarin, protože tento let se uskutečnil ještě před jeho historickým letem.

V prosinci roku 1960 uvedli, že se jim podařilo zachytit voláni S.O.S. v Morseovce, které pocházelo z lodi Sputnik 4. To byla loď, která letěla do vesmíru bez posádky, šlo v podstatě jen o prototyp. Po startu ale došlo k technickým problémům, takže návratový modul se nemohl vrátit zpět a zůstal po dva roky kroužit na oběžné dráze. Bratři tvrdili, že zachytili toto volání o pomoc, což by znamenalo, že na lodi byli živí lidé a posádka zemřela ve vesmíru uvězněná v lodi. Děsivý příběh vzbudil velkou pozornost médií, přestože sovětská oficiální místa vše popřela.

Oba bratři zveřejnili devět dalších různých záznamů. Jeden měl pocházet z lodi, která se vzdalovala od Země a nikdy se nevrátila. I na ní měla být lidská posádka. Na dalším záznamu byl údajně slyšet ženský hlas, který kontrolnímu centru oznamoval, že vidí plameny kolem a ptá se, jestli lodi hrozí exploze. Pokud by byl záznam autentický, pak byla první ženou ve vesmíru tato kosmonautka, která tam ovšem také zahynula.

Všech devět zpráv zveřejnili bratři během čtyř let. Sověti je označili za absolutní nesmysly. V Itálii se ovšem oběma bratrům dostalo velké pozornosti. Byli také pozváni do NASA a objevili se v několika televizních pořadech.

V roce 1965 své aktivity v oblasti odposlechů raket ukončili. Rádio Moskva zveřejnilo stanovisko, ve kterém veškeré jejich nahrávky označilo za podvrh. Bylo také provedeno několik nezávislých analýz, které v podstatě říkaly to samé. Podle jedné z nich bylo například krajně podivné, že ani na jedné z nahrávek kosmonauti nepoužívali předepsanou terminologii a kódy pro svou identifikaci. Ty jsou přitom povinné a používají se vždy. Výjimkou nebyly ani gramatické chyby a nepřesná slova, což bylo u kvalitně trénovaných kosmonautů zcela nemyslitelné. Bylo také technicky nemožné, aby plavidlo odletělo někam do vesmíru z oběžné dráhy, to v době nahrávek ještě sovětské lodě nedokázaly a neměly motory dostatečně silné k opuštění orbity.

Po pádu železné opony a otevření archivů se ukázalo, že ani v nich není jediná známka o tom, že by bratři měli pravdu. Jsou tak dnes považováni pouze za mistrné falzifikátory a šiřitele toho, čemu se dnes populárně říká fake news.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu