Nejlepší přátelé. Jeden pro druhého jsou oči a ruce. Spolu tvoří tým, který krajině vrací život.

Nejlepší přátelé. Jeden pro druhého jsou oči a ruce. Spolu tvoří tým, který krajině vrací život. | zdroj: dailymail.co.uk


Dva největší ekoválečníci. Slepec a bezruký muž vysázeli 10 tisíc stromů. Jak to dokázali?

TÉMATA: čína | příroda | ekologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 03. 2015 | 07:45

Dva třiapadesátiletí Číňané se rozhodli zvelebit okolí vesnice Hebel a vysadit tam 10 000 stromů. Věc měla háček, zatímco Jia Haixia je na obě oči slepý, Jia Wenqi má amputované obě ruce. Nejdříve tak oba muži museli vymyslet způsob, jak společnými silami stromy vysázet.

Oba muži našli způsob, jak kooperovat a vykompenzovat tak své hendikepy. „Stal se z nás dobrý tým. Já jsem jeho rukama, on je mýma očima,“ vysvětluje Haixia. Společně se tak mohli pustit do kultivace tří hektarů říčního břehu poblíž vesnice Hebel. Podařilo se jim břeh nejen zkultivovat, ale hlavně v něm vysázet přes 10 000 stromů.

Věc je ovšem ještě složitější. Pozemek na břehu řeky si koupili společně na hypotéku. Přitom ani jeden z nich neměl práci. Jejich jediným příjmem tak byla pravidelná dotace, kterou získali od místní vlády za to, že sanací břehu zabrání záplavám, které jsou v oblasti obvyklé.

A tak každý den v sedm hodin ráno Haixia a Wanqi vyráželi vyzbrojeni jen kladivem a železnou tyčí ke břehu. Než vůbec mohli začít pracovat, musel Wanqi převést Haixiu přes rychle tekoucí řeku. Už tato cesta vyžadovala velmi dobrou koordinaci obou mužů.  

Další problém byl, že muži neměli peníze na pořízení semen stromů, takže byli odkázáni na to, co se jim podařilo získat v lese. Zatímco nevidomý Haixia lezl na stromy, Wanqi ho navigoval, kterou větev má uříznout. Opět mimořádný výkon.

Přes všechny možné představitelné komplikace se dvojici skutečně podařilo splnit svůj závazek a vysadit hustý les na břehu řeky, ve kterém se už začaly usazovat nejrůznější druhy ptáků. „Dokázali jsme se postavit na vlastní nohy. Plody naší práce chutnají sladce. A to žvýkáme k obědu jen obyčejné housky, ale v našich srdcích je mír,“  zhodnotil výsledek jejich společné práce Haixia.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 03. 2015 | 07:45

Zavří­t reklamu