Derek McLennen našel jeden z největších pokladů historie.

Derek McLennen našel jeden z největších pokladů historie. | zdroj: dailymail.co.uk


Dva Britové našli neuvěřitelný poklad Vikingů. Je to největší nález za 150 let

TÉMATA: poklady | archeologie | vikingové

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 02. 2016 | 10:45

Dva britští amatérští hledači našli na farmě ve Skotsku ohromný poklad Vikingů. Nic takového nebylo v Británii nalezeno za posledních 150 let. Poklad obsahuje šperky z Irska, Francie i Ruska. Ukazuje se, že Vikingové čile obchodovali s celou Evropou.

Derek McLennan po pokladu pátral neúspěšně déle než rok. Nyní se jeho úsilí konečně vyplatilo. Se svým synem Davidem našli pohádkový poklad, který vyrazil dech odborníkům. Součástí pokladu je i kovová loď, ve které jsou uloženy další objekty. Loď zatím nebyla otevřena a zkoumá se pomocí rentgenu. Nález dále obsahoval stovky mincí, stříbrné kříže, šperky, truhlu plnou zlata, brnění, zlaté pruty a stříbrné valouny.

Když McLennan poklad našel v září loňského roku, byl naprosto v šoku. Zavolal manželce, která si napřed myslela, že měl automobilovou nehodu. Tak byl rozrušený. Místo nálezu pokladu dodnes nebylo zveřejněno, ví se jen, že jde o oblast kolem Dumfries a Galloway

Na místo přišli archeologové, kteří se ujali odborných výkopů. Zjistili, že pod první vrstvou pokladu je uložen ještě druhý, mnohem starší. Jeho stáří odhadují na 1200 let. "Zatím nevíme, komu poklad patřil nebo odkud se sem dostal. Doufám, že to brzy zjistíme,"  uvedl McLennan.

McLennan už se také dohodl s majiteli pozemku, kterým je místní církev, na podílu z pokladu. Skotské právo totiž v případě podobných nálezů říká, že nález náleží majiteli půdy, ve které byl objeven, ale je potřeba vyplatit nálezci odměnu. Představitelé církve už potvrdili, že se na odměně s McLennanem dohodli.

O peníze však McLennanovi ani církvi příliš nejde, alespoň o tom nemluví. Všichni jsou nadšení z objevu, který dokládá, jak velký vliv měli Vikingové po celé Evropě, jak zdatní byli nejen jako nájezdníci, ale i obchodníci. Poklad po prozkoumání jistě ještě vydá další zajímavé informace o životě a působení Vikingů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 02. 2016 | 10:45

Zavří­t reklamu