Prohlídky domu jsou omezené, návštěvníci si ale volně mohou projít zahradou a prohlédnout si stavbu zvenčí.

Prohlídky domu jsou omezené, návštěvníci si ale volně mohou projít zahradou a prohlédnout si stavbu zvenčí. | zdroj: atlasobscura.com, wikipedia.org


Dům Melnikova měl být chloubou sovětské architektury. Dnes chátrá a hádají se o něj dědici

TÉMATA: sssr | architektura

user-avatar

Simona Knotková

2. 02. 2018 | 10:00

Ruský architekt Konstantin Melnikov byl jedním z hlavních představitelů sovětské avantgardy. Jeho rodinný dům spojený s ateliérem dodnes stojí v Moskvě. Zajímavostí je, že byl postaven v době, kdy se z ideologických důvodů nové domy ve městech nestavěly.

Konstantin Melnikov (1890-1974) měl sen – spojit rodinný život s tvůrčí prací. Ve 20. letech začal navrhovat novostavbu, která by fungovala jako bydlení a ateliér zároveň. Od realizace dvou do sebe zanořených válců s otvory ho nezastavila ani skutečnost, že v letech 1927 – 1929 nebyla stavba rodinných domů podporována. Po zářivém úspěchu na světové scéně byl Melnikov u komunistických pohlavárů naštěstí veden v úctě a peníze mu díky četným zakázkám také nechyběly. Svůj nápad si ale prosadil hlavně díky šikovnému tahu, kdy plánovanou stavbu neprezentoval jako osobní rezidenci, ale jako experiment užitečný pro kolektiv. Hlavní výhodou kruhového tvaru při menším obvodu zdí byla úspora materiálu. To bylo něco, co mohli soudruzi se svými prázdnými sklady využít pro stavbu komunitních jednotek.

Projekt byl oficiálně spuštěn 19. června 1927. Během stavby Melnikov použil množství revolučních postupů, ať už se jednalo o jinak uspořádanou konstrukci vnější zdi či stropu Ne všechna inovativní řešení ale nesla ovoce a některá se po čase ukázala jako chybná. Absence sloupů a nosníků například způsobila, že podlaha se vlastní vahou později prověsila.

Krátce po dostavení se na architekta snesla kritika. Všeruská společnost proletářských architektů se nechala slyšet, že dům není nic jiného než buržoazní výstřelek a samoúčelný experiment. Ještě větším trnem v oku soudruhů se stavba stala poté, co byly ve 30. letech zamítnuty všechny avantgardní směry a nastala doba socialistického realismu. Dům Konstantina Melnikova však stál dál. Během 2. světové války ustál dokonce nedaleký bombový útok, který mu pouze vybil všechna okna.

Celková restaurace byla provedena v 90. letech, bohužel ke škodě stavby. Na fasádě se po ní objevily praskliny a plísně, poničena byla také unikátní stropní konstrukce. Stavu domu nepomohly ani vleklé spory dědiců, kvůli kterým nemohly započat žádné záchranné práce.

Momentálně má dům ve svém vlastnictví Moskva, která z něj udělala muzeum. Vzhledem k špatnému stavu mají prohlídky striktní pravidla a omezení a denně ho může navštívit jenom pět lidí. Kvůli přetrvávajícím dědickým sporům bohužel stále nemůže dojít ke komplexní rekonstrukci. I přes kontroverzi kolem bylo ale dílo Konstantina Melnikova zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

user-avatar

Simona Knotková

2. 02. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu