válkaČeskoslovenskoobjevy

Důkaz o propojení kontinentů: Vědci našli v Austrálii kus Severní Ameriky

Důkaz o propojení kontinentů: Vědci našli v Austrálii kus Severní Ameriky
Zdroj: messagetoeagle.com

Pozemské kontinenty neměly vždy tvar a polohu, jakou známe dnes. Díky pohybu litosférických desek se během historie Země přesouvaly, narážely do sebe, nebo se naopak rozpadaly. Nedávná studie potvrdila, že Austrálie byla zhruba před 1,7 miliardami let spojena s Kanadou.

Yvonne Pokorná 13. března 2018

Vědci z Curtin University zjistili, že horniny v Georgetownu, malém městě v severovýchodní Austrálii, se liší od všech ostatních skal na australském kontinentě. Vykazují však neuvěřitelné podobnosti s dávnými horninami nalezenými v Kanadě.

Podle výzkumníků jde o významný objev, který odhaluje důležité informace o složení superkontinentu Nuna.

“Náš výzkum ukazuje, že zhruba před 1,7 miliardami let se skály z Georgetownu nacházely v mělkém moři poblíž Severní Ameriky. Georgetown se poté oddělil od Severní Ameriky a o 100 milionů let později se srazil s oblastí kolem hory Isa v severní Austrálii. Tento pohyb byl jedním ze základních stavebních kamenů při globální reorganizaci kontinentů, kdy se k sobě téměř všechny kontinenty na planetě přiblížily a vytvořily superkontinent nazývaný Nuna,“ uvedl hlavní výzkumník Adam Nordsvan.

Reorganizace kontinentů před 1700 až 1600 miliony let

Reorganizace kontinentů před 1700 až 1600 miliony let

Vědci rovněž zjistili, že když se o 300 milionů let nato superkontinent Nuna rozpadl, Gerogetown se neoddělil, ale zůstal natrvalo spojený s Austrálií.

Tým výzkumníků k tomuto závěru došel poté, co analyzovali sedimenty a nová geochronologická data získaná v okolí Georgetownu a hory Mount Isa, která pak porovnali s daty z Kanady.

„Probíhající výzkum prováděný naším týmem ukázal, že toto horské pásmo, na rozdíl od Himálaje, nebylo příliš vysoké, což naznačuje, že finální kolize, která vedla k vytvoření superkontinentu Nuna, nebyla tak prudká jako nedávná kolize Indie s Asií,“ uvedl spoluautor studie Čeng-Siang Li.

Oblast kolem Georgetownu

Oblast kolem Georgetownu

Superkontinent Nuna je jedním z trojice superkontinentů, které se za poslední 2 miliardy let na Zemi zformovaly. Jednolité pevniny vznikaly a zase se rozpadaly. Poslední známý superkontinent zvaný Pangea se rozpadl před 175 miliony let, kdy došlo k postupné transformaci světa až do dnešní podoby. Za několik stovek milionů let by měl podle vědců vzniknout superkontinent Amasie, který se zrodí z dnešní Ameriky a Asie. Zmizí Severní ledový oceán, Karibské moře a na severní polokouli vznikne jednolitá pevnina.

Další články

Zavří­t reklamu