válkaČeskoslovenskoobjevy

Duhový eucalyptus má nejkrásnější kůru na světě. Člověk jej kácí pro bílý papír

Duhový eucalyptus má nejkrásnější kůru na světě. Člověk jej kácí pro bílý papír
Zdroj: www.reddit.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Strom jako od Gauguina, to je duhový eucalyptus (latinsky Eucalyptus deglupta). Díky své zářivě barevné kůře patří k nejkrásnějším stromům na světě.

Markéta Oderská 27. ledna 2015

Na to, že listy mění na podzim barvy, jsme si už zvykli jako na zcela běžnou věc, ale že může barvami duhy hrát kůra stromů, to se jen tak někde nevidí. Duhový eucalyptus tohle dokáže díky své hladké, šupinaté kůře, která se loupe v pruzích. Po odloupnutí svrchní vrstvy kůry se ukáže zářivě zelená barva, která časem přechází v další barevné tóny: od tmavě zelenou přes modrou, purpurovou, růžovou, oranžovou, červenou, vínově rudou až zase zpátky po hnědou barvu. Pak se kůra opět sloupne a celý proces začíná nanovo. A protože různé vrstvy se odlupují na různých místech kůry v různou dobu, vypadá to, jako by se na kmeni stromu se svým štětcem vyřádil nějaký impresionistický malíř.

Jistou ironií osudu je, že na Filipínách tento úchvatně barevný strom ponejvíce používají k výrobě papíru. Bílého. Nábytek, který se z něj rovněž vyrábí, není sice tak duhový jako kůra, ale i tak si jeho dřevo uchovává různé odstíny hnědé a zelené.

Zapomeňte ale na to, že byste si tento strom vysadili pro okrasu na zahradě. Ačkoliv je jediným blahovičníkem, který roste na severní polokouli, nemá naše dlouhé zimy rád.

Je to ovšem strom budoucnosti, neboť jak se v posledních letech ukázalo, výborně zpevňuje erodovanou půdu a dokáže rychle zarůst prázdná místa ve vytěžených lesích. Třeba díky němu bude planeta duhovější.

Další články

Zavří­t reklamu