válkaČeskoslovenskoobjevy

Dudley Morton byl nejlepší americké ponorkové eso, měl na rukou ale i krev nevinných

Dudley Morton byl nejlepší americké ponorkové eso, měl na rukou ale i krev nevinných
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Dudley „Mush“ Morton a jeho ponorka Wahoo se staly za druhé světové války pojmem. Poslal ke dnu 19 japonských lodí a významně přispěl ke zlepšení americké ponorkové taktiky. Dopustil se ale také válečných zločinů.

Tomáš Chalupa 7. srpna 2019

Morton se narodil 17. července 1907 v Owensboro v Kentucky, rodina se ale záhy přestěhovala do Miami. Tady také nastoupil do námořní akademie, hlavně proto, aby zářil jako zápasník a fotbalová hvězda. Byl vždy velmi dobře fyzicky vybaven. Podat ruku mu bylo značné riziko, protože jeho stisk byl, pokud chtěl, naprosto drtivý.

Do roku 1942 sloužil na mnoha ponorkách, v roce 1942 dostal velení nad svou první lodí, ponorkou R-5. Jeho osudem se ale stala ponorka Wahoo. Té v té době velel Marvin „Pinky“ Kennedy a nestálo to za moc. Kennedy byl bojácný velitel, což ale v té době platilo o mnoha dalších kapitánech. K ponorkám se hlásily různé ztracené existence a zdaleka ne každý chtěl riskovat smrt v hlubinách. Kennedy patřil k těm, kteří se chtěli hlavně z každé akce vrátit domů.

Jeho nadřízený plukovník Richard O´Kane byl proti tomu, aby Kennedy dále sloužil na Wahoo, a stěžoval si dokonce na nejvyšším velení. Tam rozhodli, že Kennedy na ponorce zůstane v roli kapitána, ale bude mu přidělen první důstojník v roli čekatele na kapitánskou pozici, který jej podpoří a v budoucnu nahradí. Tímto důstojníkem byl jmenován Morton.

Morton si okamžitě získal srdce všech námořníků. Vykládal drsné historky ze své služby, vyzařoval charisma a byl kompetentní a nebojácný. Japonce chtěl naprosto zdevastovat a nijak se tím netajil. Byl pravým opakem Kennedyho, který si nikdy úctu svých mužů nezískal. Druhá plavba nicméně dopadla podobně neslavně jako ta první a Kennedy byl konečně převelen. Velitelem Wahoo se stal k radosti celé posádky Morton.

Než vypluli na třetí plavbu, Morton promluvil k posádce. „Wahoo je postradatelná. Naším úkolem je potopit co nejvíce lodí. Vyplujeme, abychom našli Japonce. Každý kouř na obzoru a každý vizuální kontakt bude důkladně prozkoumán. Pokud se ukáže, že je to nepřítel, budeme jej pronásledovat a potopíme.“ Bylo jasné, že skončily časy bezpečných hlídek a Morton dal také každému možnost, aby loď opustil, pokud se mu nelíbí jeho nové vedení ponorkového boje. Nikdo se nenašel. Morton na důkaz, že to myslí vážně, rozdával mezi své muže plakáty s nápisem: Střílejte ty zkurvysyny.

Na ponorce se od těch dob zcela změnila atmosféra. Muži byli rádi, že mají kompetentního a odváženého velitele. Nikdo se nechtěl vracet po dlouhé plavbě do přístavu s prázdnou. A to Morton nehodlal dopustit, proto také změnil od základu bojovou taktiku. Dosud bylo běžné, že ponorky připluly na místo, kde očekávaly lodní dopravu a hlídkovaly v periskopové hloubce. Morton se nepotápěl, hlídkoval s vynořenou ponorkou a útoky také prováděl vynořený. To mu dávalo mnohem větší rychlost a manévrovací prostor, na druhou stranu to velmi zvyšovalo riziko odhalení.

Hned první setkání s nepřítelem mohlo znamenat konec Wahoo. Morton napadl torpédoborec Harusame uprostřed přístavu na ostrově Wewak. Morton zcela neortodoxně pálil jedno torpédo za druhým na loď, která o jeho přítomnosti věděla a snažila se jej zničit. V 99 procentech tento souboj vyhrávaly torpédoborce, protože ponorky se neměly jak bránit. Morton odpálil postupně pět torpéd a všechna minula. Odpálil i šesté, které už ale šlo zcela mimo, a pak se ponořil, Harusame ale udělal chybu a sám změnil kurz přímo do dráhy posledního torpéda a po zásahu se potopil. Morton měl obrovské štěstí.

Morton kromě mnoha dalších vítězství ale zaznamenal také jedno, které mu málem vyneslo polní soud. Potopil transportní loď Buyo Maru. Když loď spustila záchranné čluny, Morton nařídil svým mužům obsadit děla a kulomety a rozstřílel vše, co bylo na hladině. Odmítal brát zajatce a dopustil se nepochybně válečného zločinu. Pradoxně ale ve vodě neplavali jen Japonci, ale také mnoho indických zajatců. Morton tak vraždil vlastní spojence.

Morton neskončil u soudu, ale nebyla mu také nikdy udělena Medaile cti, přestože na ni měl nepochybně nárok. Nakonec na dalších plavbách potopil mnoho lodí, celkově měl na svém kontě 19 lodí. Na své sedmé plavbě byla ponorka Wahoo napadena japonským letadlem a 11. října roku 1943 byla potopena s celou posádkou. Americké ponorkové loďstvo tak přišlo o svého nejlepšího kapitána a bojovníka, jehož ruce a čest však byly navždy poskvrněny krví bezbranných námořníků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu