Aktivní důchodkyně nechce sedět doma. Obchází pláže a čistí je od nepořádku.

Aktivní důchodkyně nechce sedět doma. Obchází pláže a čistí je od nepořádku. | zdroj: dailymail.co.uk


Důchodkyně si dala předsevzetí vyčistit každý týden jednu pláž. Cíl splnila

TÉMATA: životní prostředí | příroda | ekologie | odpadky

user-avatar

Simona Knotková

6. 06. 2019 | 08:00

Chtěli jste po loňském silvestru shodit nadbytečná kila? Přestat kouřit? Anebo se naučit cizí jazyk? Sedmdesátiletá Pat Smith z Velké Británie si dala předsevzetí každý týden vyčistit jednu pláž. Úctyhodný záměr splnila do puntíku.

365 dní, 52 týdnů a 52 vyčištěných pláží – taková byla loňská statistika Britky Pat Smith. Žena tak reagovala na skutečnost, že je naše planeta čím dál více zamořenější odpadky. Jak se nechala slyšet, se svým úsilím nekončí ani v dalším roce.

"Bylo to mé novoroční předsevzetí a podařilo se mi ho splnit. Nemám ale v plánu skončit, protože naše pláže mě potřebují. Většina smetí, které sbírám, se skládá z předmětů denní potřeby, které všichni používáme. Šokuje mě, že s nimi znečišťujeme naše krásné pláže. Prosím, buďte ohleduplnější," prosí žena nejenom své spoluobčany.

Vyzbrojená rukavicemi, pytli na smetí a hůlkou na sbírání obešla během roku pláže v Devonu a Cornwallu. Rovněž založila kampaň na ochranu životního prostředí, kterou symbolicky nazvala Last Straw (v překladu Poslední brčko).

"Žene mě dopředu touha chránit planetu pro své děti a vnoučata a udělám vše, co bude v mých silách, abych v tom nadále pokračovala," vypráví. "Pocházím z generace, která plasty bohužel hojně využívala. Já sama jsem se ale vždy snažila usilovat o jejich redukci. I když plasty byly všude, u nás doma se nepoužívaly. Stejně tak jsme raději chodili pěšky nebo využívali autobus namísto jízdy autem."

Během své uklízecí mise často nebyla sama a přidávali se k ni dobrovolníci. Našli se ale i jedinci, kteří si mysleli, že Pat jenom vykonává veřejně prospěšnou službu. Ne každý totiž dokáže pochopit, že se najdou lidé, kterým osud životního prostřední není lhostejný a ve svém volném čase dělají něco pro lepší (a zelenější) budoucnost. 

"Lidé nedokážou pochopit, že to dělám z vlastní vůle. Všichni bychom přitom měli převzít zodpovědnost za sbírání odpadků. V první řade bychom je samozřejmě měli přestat vyhazovat."

Žena nyní spolupracuje s dalšími sdruženími, jejichž úkolem je zachovat Británii čistou.

user-avatar

Simona Knotková

6. 06. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu