válkaČeskoslovenskoobjevy

Důchodce se omylem kataplutoval ze stíhačky

Důchodce se omylem kataplutoval ze stíhačky
Zdroj: iflscience.com

Čtyřiašedesátiletý senior dostal od svých kolegů dárek, na který do smrti nezapomene. Zaplatili mu totiž let stíhačkou Rafale. Senior přijal dárek s obavami, zda let zvládne, a ty se ukázaly jako opodstatněné. Let sice zvládl, ale přistál na padáku.

Tomáš Chalupa 17. dubna 2020

Dárek k odchodu do důchodu dostal senior od svých kolegů v práci. Na letecké základně Saint Dizier na něj čekalo stíhací letadlo s pilotem. Co se dělo dál, byla shoda nešťastných okolností. Senior podle všeho neprošel úplně standardní zdravotní prohlídkou, navíc na druhé sedadlo v letadle vlezl sám, bez toho, aniž by jej někdo zkontroloval. Lékař upozorňoval, že pasažér nesmí být vystaven zápornému přetížení, ale tato informace se nedostala k pilotovi. Pasažér si nezapnul správně helmu ani kyslíkovou masku. Letět podle všeho ani příliš nechtěl, jeho tep byl vysoký a muž byl velmi nervózní. Byl nejvyšší čas celou věc zrušit, ale k tomu bohužel nedošlo. Místo toho celá série pochybení vygradovala v následujících minutách.

Letoun odstartoval a na pasažéra okamžitě začalo působit negativní přetížení. Špatně připoutaný senior se v panice chytil madla na sedadle. To ale aktivovalo katapultovací mechanismus a senior se tak odpálil z kokpitu do volného prostoru. Ani tím ale problémy neskončily. Muž přišel při odpálení sedadla o kyslíkovou masku i helmu. Neotevřel se (nutno říct naštěstí) ani nafukovací člun. Muž přistál na padáku a odnesl si jen několik povrchových zranění a zřejmě také hluboký šok. Záhadou je, že se neodpálilo ani sedadlo pilota, protože obě sedadla se mají odpálit automaticky, pokud se katapultuje jedno z nich. Jen díky této chybě mohl pilot s letadlem přistát.

Celá věc je poměrně velkou ostudou. Nikoliv pro seniora, který se snažil vyrovnat s velmi nepříjemnou situací, ale pro francouzské letectvo. Pasažér nebyl proškolen, nikdo se mu při nasedání do letadla nevěnoval, komunikace mezi lékařem a pilotem selhala také, selhaly i některé systémy v samotném letadle. Zkrátka tohle si nikdo ze zúčastněných za rámeček nedá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu