Jo-jo bylo vyobrazeno už na řeckých rytinách

Jo-jo bylo vyobrazeno už na řeckých rytinách | zdroj: thevintagenews.com


Druhá nejstarší hračka na světě? Je to jo-jo

TÉMATA: jo-jo | hračky

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 02. 2017 | 08:30

Kde se jo-jo vlastně vzalo? Vědci se neshodují, jedni tvrdí, že se objevilo zřejmě někdy v 5. století před naším letopočtem v Řecku. Jiní uvádějí, že kolébkou této hračky byla Čína. Zemí, které se považují za domov této hračky, je ale podstatně více.

Jo-jo se možná vyvinulo původně z vrhací zbraně, která sloužila k lovu. Tak se to aspoň traduje na Filipínách, další zemi, kde je jo-jo doma. Jo-jo jako zbraň bylo podle pověstí používáno na ostrovech v 16. století. Zbraň byla vyrobena z provazu a dvou kamenů. Bohužel důkazy pro tuto teorii chybí, nikde na Filipínách nebylo jo-jo jako zbraň nikdy zobrazeno nebo popsáno, zato o tom existuje několik pověstí.

Jo-jo v jeho dnešní podobě vynalezl v roce 1828 Pedro Flores, který si otevřel na jeho výrobu továrnu v Santa Barbaře v Kalifornii. Jen o rok po něm otevírá továrnu na jo-jo také Donald F. Duncan. V roce 1978 Tom Kuhn vyrobil několik patentovaných hraček, které přinášely podstatné změny v technologii. Jedno mělo například odnímatelnou osu, další obsahovalo tři jo-ja v jednom. A Kuhn také vyrobil vůbec největší jo-jo na světě, které bylo v roce 1981 zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů. 

Jo-jo se už podívalo také do vesmíru, kam ho vzal astronaut David Griggs v rámci projektu hračky ve vesmíru. Prodeje této hračky prudce stouply, když se komik Tommy Smothers představil ve své show jako Jo-joman. Jo-jo je dnes oblíbené po celém světě a má mnoho různých tvarů a podob. Dá se považovat za druhou nejstarší hračku hned po panenkách.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 02. 2017 | 08:30

Zavří­t reklamu