válkaČeskoslovenskoobjevy

Druhá nejstarší hračka na světě? Je to jo-jo

Druhá nejstarší hračka na světě? Je to jo-jo
Zdroj: thevintagenews.com

Kde se jo-jo vlastně vzalo? Vědci se neshodují, jedni tvrdí, že se objevilo zřejmě někdy v 5. století před naším letopočtem v Řecku. Jiní uvádějí, že kolébkou této hračky byla Čína. Zemí, které se považují za domov této hračky, je ale podstatně více.

Tomáš Chalupa 5. února 2017

Jo-jo se možná vyvinulo původně z vrhací zbraně, která sloužila k lovu. Tak se to aspoň traduje na Filipínách, další zemi, kde je jo-jo doma. Jo-jo jako zbraň bylo podle pověstí používáno na ostrovech v 16. století. Zbraň byla vyrobena z provazu a dvou kamenů. Bohužel důkazy pro tuto teorii chybí, nikde na Filipínách nebylo jo-jo jako zbraň nikdy zobrazeno nebo popsáno, zato o tom existuje několik pověstí.

Jo-jo v jeho dnešní podobě vynalezl v roce 1828 Pedro Flores, který si otevřel na jeho výrobu továrnu v Santa Barbaře v Kalifornii. Jen o rok po něm otevírá továrnu na jo-jo také Donald F. Duncan. V roce 1978 Tom Kuhn vyrobil několik patentovaných hraček, které přinášely podstatné změny v technologii. Jedno mělo například odnímatelnou osu, další obsahovalo tři jo-ja v jednom. A Kuhn také vyrobil vůbec největší jo-jo na světě, které bylo v roce 1981 zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů.

Jo-jo se už podívalo také do vesmíru, kam ho vzal astronaut David Griggs v rámci projektu hračky ve vesmíru. Prodeje této hračky prudce stouply, když se komik Tommy Smothers představil ve své show jako Jo-joman. Jo-jo je dnes oblíbené po celém světě a má mnoho různých tvarů a podob. Dá se považovat za druhou nejstarší hračku hned po panenkách.

Další články

Zavří­t reklamu