válkaČeskoslovenskoobjevy

Druhá nejbohatší německá rodina má temnou nacistickou minulost

Druhá nejbohatší německá rodina má temnou nacistickou minulost
Zdroj: allthatsinteresting.com

Mnoho nejbohatších německých rodin výrazně zbohatlo v éře nacismu. Reimannovi v tom nejsou žádnou výjimkou. Jejich minulost je temná a zahrnuje nucenou práci, otroctví a sexuální zneužívání.

Tomáš Chalupa 24. dubna 2019

Reimannovi drží rozhodující balík akcií v gigantickém potravinářském holdingu JAB. Doposud prominentní a vážená rodina čelí obřímu skandálu poté, co historici vypátrali jejich aktivity z éry nacismu.

Mezi lety 1930 až 1940 Albert Reimann starší spolu se svým synem Albertem Reimannem mladším byli nejen hlavami rodiny a veškerého byznysu, ale také to byli zapálení antisemité. Otroci z řad Židů sloužili nejen v četných podnicích Reimannových, ale také přímo u nich doma. Jejich pozice byla opravdu otrocká, neměli žádná práva a čelili sexuálnímu zneužívání.

Pracovnice závodů musely stát každý den v pozoru před továrnou nahé. Která odmítla, ta byla znásilněna. Reimannovi byli velmi krutí a ženy mlátili a kopali do nich.

Rodina se nyní snaží od obou předků, kteří jsou již po smrti, distancovat. „Ano, byli vinni a měli skončit ve vězení,“ tvrdí mluvčí rodiny Peter Harf. Reimann starší zemřel v roce 1954, jeho syn pak v roce 1984. Je nutné dodat, že to byla právě nová generace rodiny, která začala pátrat v historii, aby objasnila roli svých předků za nacismu. A to, co našli, je vyděsilo. Prý byli konsternovaní ze závěrů, které jim předložili historici.

„Nezmohli jsme se nikdo na slovo. Byli jsme bílí jako stěna,“ popsal popisy po bezprostředním odhalení Peter Harf. Rodina chce zveřejnit kompletní a detailní analýzu nacistické historie se všemi detaily. Rovněž hodlají poukázat částku 10 milionů dolarů na charitu. Není to nijak ohromující částka, když si uvědomíme, že impérium Reimannových má hodnotu 33 miliard euro. Pro jejich byznys je taková částka kapkou v moři, neznamená nic a jde zjevně jen o snahu vykoupit si čisté svědomí nebo odpustek.

Je potřeba také jasně říct, že Reimannovi byli skuteční přesvědčení nacisté. Nebyli to oportunisté, jako jiní kapitáni německého průmyslu, kteří chtěli na válce hlavně zbohatnout a Hitlera ve skutečnosti nijak zvlášť neobdivovali. Reimannovi byli fanatickými nacisty, oba se staly členy nacistické strany ještě v dobách, kdy Hitler teprve začínal svou politickou dráhu. Štědře také přispívali financemi na chod SS. Byli také v kontaktu s Heinrichem Himmlerem, kterému Reimann mladší napsal už v roce 1937 osobní dopis.

Po válce rodinu vyslýchali Spojenci. Zatímco Francouzi zakázali Reimannovým všechny další obchodní aktivity, Spojené státy tento verdikt změnily, což doslova zachránilo Reimannovým jejich bohatství. Dnes vyplouvají všechny tyto věci na povrch a Reimannovi jsou nuceni čelit znovu své temné minulosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu