válkaČeskoslovenskoobjevy

Druh mouchy rozežírá zevnitř čmeláky a dokonce je nutí vykopat si zaživa hrob

Druh mouchy rozežírá zevnitř čmeláky a dokonce je nutí vykopat si zaživa hrob
Zdroj: odditycentral.com

Svět přírody je krutý, potravinový řetězec má jasná pravidla a zvířata každodenně usmrcují jedno druhé. To, co ale své kořisti provádí moucha s poetickým názvem očnatka, je opravdu velmi nechutné a bolestivé. Nebozí čmeláci mají opravdu strašlivého nepřítele.

Tomáš Chalupa 13. listopadu 2018

Očnatky jsou řazeny mezi parazity. To znamená, že mají svého hostitele, z jehož těla se vyživují. V tomto případě jde o čmeláky. Děje se jim něco, k čemu dochází mezi lidmi ve známém filmu Vetřelci. Moucha je napadne a naklade do nich vajíčka obsahující zárodky nové mouchy. Ta pak v těle nebohého čmeláka roste tak dlouho, až nakonec z jeho těla doslova vyletí zaživa nová očnatka. Raději si to ani nepředstavujte, je to opravdu nechutné.

Očnatky jsou velmi rafinované. Čekají u rozkvetlých květů, ke kterým se pomalu blíží čmeláci. Na ty pak provádějí cosi, co by se dalo nazvat jako střemhlavý útok. Očnatka je proti čmelákovi titěrná, ale i tak většinou takový útok sestřelí čmeláka z oblohy. Jeho intenzita je ohromná. Čmelák se sice oklepe a letí dál, ale v jeho těle už je vetřelec a čeká ho hrůzný konec v řádu několika dní.

Mouchy očnatky mají pro kladení svých vajec speciální ostré kladélko, které funguje jako otvírák na konzervy. Larva, která se vylíhne během dvou dní, je velmi hladová, začne nejprve sát krev čmeláka, pak pokračuje k vnitřním orgánům a stále roste. Ovšem pak udělá něco, co je opravdu šílené. Vědci nevědí jak, ale donutí čmeláka, aby sletěl na zem, vykopal si svými malými končetinami díru, vlezl do ní a tam pak zahynul. Doslova si tak vykope hrob.

Má to svůj jasný cíl. Larva totiž takto v zemi v těle hostitele ještě může přečkat zimu. Dále se vyživuje na mrtvole a roste. Očnatky zkrátka dokáží ovlivňovat i chování svých hostitelů a doslova je donutí vykopat si hrob. A ani to není konec. Vědci potvrdili, že infikovaní čmeláci se chovají podivně. Nevrací se domů k ostatním čmelákům, ale tráví všechen čas venku a intenzivně hledají potravu. Nevyživují totiž jen sebe, ale i tvora uvnitř. Vědci mají dvě teorie, proč se napadení čmeláci nevrací do hnízda. Buď je to reakce na to, že jsou požíráni zaživa, nebo je to obranný mechanismus larvy. V hnízdě čmeláků se totiž vyskytují běžně houby, které jsou pro ně jedovaté. Vědci tak nyní chtějí ověřit, která z teorií platí. Nicméně to nemění fakt, že je to jeden z nejbrutálnějších potravních vztahů v přírodní říši.

Další články

Zavří­t reklamu