válkaČeskoslovenskoobjevy

Drtivá většina lidi si silvestra neužívá. Vědci ví proč

Drtivá většina lidi si silvestra neužívá. Vědci ví proč
Zdroj: sciencealert.com

Patříte k jedincům, kteří po oslavě silvestra končí značně rozmrzelí (a není to jenom kvůli ranní kocovině)? Nejste jediní. A jako u každé závažné problematiky, také tentokrát pro to mají vysvětlení všeznalí vědci.

Simona Knotkova 31. prosince 2019

Proč se na silvestra vlastně necítíme tak skvěle, jak bychom podle obecně přijaté představy měli? V roce 1999 se tím zabývali vědci z dvou pittsburghských univerzit. Zpovídali celkem 475 lidí, kterých se ptali na jejich silvestrovské plány a očekávání, která si od posledního dne v roce slibují. V novém roce (ne)překvapivě až 83 procent respondentů přiznalo, že je silvestrovská oslava nakonec zklamala. Jejich očekávání se jednoduše nepromítla do reality.

„Vysoká očekávání mohou vést ke zklamání. Pocit nespokojenosti ještě zvyšuje čas, úsilí a peníze, které do události vložíte,“ vyvodili badatelé ze svého zkoumání.

Jiný experiment odhalil dalšího viníka zpackaného silvestra – přílišnou snahu užívat si a být šťastní. Lidé v něm byli rozděleni do dvou skupinek. Jedné z nich bylo řečeno, aby se za zvuků hudby snažila užívat si chvíli, co nejvíc to půjde. Druhá skupina nedostala žádné speciální instrukce. Ani výsledek tohoto testu vás asi nepřekvapí – ti lidé, kteří museli být šťastní, nakonec byli méně šťastní než ti, kteří prostě jen byli v místnosti a poslouchali hudbu.

„Přílišná snaha dosáhnout pocitu štěstí může, alespoň v některých situacích, vyvolat opak. Úsilí jedince dosáhnout štěstí může vést k frustraci, což oslabuje jeho schopnost cítit uspokojení, o které usiluje,“ říkají vědci.

Svou roli v naší silvestrovské pohodě hraje také přelom roku. Stejně jako je tomu u významných životních milníků, také s koncem roku mnoho z nás rekapituluje a dochází k pochmurným závěrům. „Tenhle rok byl příšerný. Celý jsem ho promrhal. Nesplnil jsem, co jsem si předsevzal. Zklamal jsem.“ Znáte také tyto bilanční myšlenky? Tak jistě víte, že na veselí posledního prosincového dne nijak nepřidávají.

V neposlední řadě nám na špatnou náladu zadělávají hromady vyhozených peněz a samozřejmě alkohol, o jehož negativních účincích na psychiku a fyzickou kondici člověka (a to hlavně den poté) asi netřeba nijak mluvit.

Takže jaký je závěr? Nic neočekávejte, nenuťte se do veselí, pokud se na něj přirozeně necítíte, nebilancujte, hlídejte si peněženku a pijte s mírou. A třeba konečně prožijete nezapomenutelný silvestr snů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu