válkaČeskoslovenskoobjevy

Dron natočil zpívající velryby při organizovaném lovu

video url not supported.

Nakrmit téměř třicetitunové tělo, jaké mívá keporkak, není jen tak. Denně musí tento mořský savec spořádat dvě tuny jídla, než se vydá na tisíce mil dlouhou cestu do tropických vod, aby se tam pářil a rodil mláďata. Naštěstí keporkak je zdatný a důmyslný lovec. Žádný z kostikovců si nevyvinul tak rozmanitou škálu loveckých technik jako on.

Markéta Oderská 16. září 2015

Pokud si myslíte, že keporkak vzhledem k velikosti a hmotnosti svého těla loví jen velké ryby, jste na omylu. Jeho hlavní kořistí je kril a malé ryby, které žijí v hejnech. Za tímto účelem používá důmyslnou strategii, která je založena na týmové spolupráci. Skupina keporkaků podpluje hejno ryb a z hloubky začne vypouštět z dýchacích otvorů bubliny, přičemž se pohybuje ve spirále směrem k hladině. Průměr kruhu se neustále snižuje a nutí rybky shlukovat se stále blíže k sobě. Někteří keporkakové zároveň vydávají zvuky, které ryby rovněž zahání na dané místo. Nakonec všichni kytovci ze skupiny vplují do hejna ryb zahnaného k hladině a namačkaného na malém prostoru, otevřou tlamy a spolykají jich co nejvíce najednou. Vodu pak z tlamy vytlačí skrze kostice.

Díky záběrům pořízeným dronem v aljašské úžině prince Williama můžeme celou kolektivní akci nejen vidět z ptačí perspektivy, ale i slyšet, jak se voláním mořští savci mezi sebou dorozumívají.


Keporkak, někdy označovaný jako plejtvák dlouhoploutvý, je kosticový kytovec, proslulý svým „zpěvem“ v období námluv a páření. Dosahuje obvykle délky 14-15 metrů a hmotnosti přes 25 tun. Má extrémně dlouhé, bíle zbarvené prsní ploutve.
Za použití silné ocasní ploutve je keporkak schopen se i přes svých 25 tun hmotnosti vynořit téměř celý z vody. Pak se otáčí ve vzduchu a padá po hřbetě zpět. Jeho pád je doprovázen obrovským vodním gejzírem.

Za použití silné ocasní ploutve je keporkak schopen se i přes svých 25 tun hmotnosti vynořit téměř celý z vody. Pak se otáčí ve vzduchu a padá po hřbetě zpět. Jeho pád je doprovázen obrovským vodním gejzírem.

Další články

Zavří­t reklamu