válkaČeskoslovenskoobjevy

Drogy byly ve starověké Mezopotámii velmi rozšířené, ukázal výzkum

Drogy byly ve starověké Mezopotámii velmi rozšířené, ukázal výzkum
Zdroj: ancient-origins.net

Vědci narazili na 5000 let staré stopy po produkci drog na území Mezopotámie. Vědci vědí, že drogy jsou staré jako lidstvo samo, přesto tento nález přináší mnohé otázky, na které je potřeba najít odpovědi.

Tomáš Chalupa 28. května 2018

Vědci objevili stopy psychoaktivních substancí v nádobách z období starověké Mezopotámie v syrském městě Ebla. Jde o kanabis, opium a také modrý leknín. Podle archeologů se používaly tyto drogy k náboženským rituálům v celé Mezopotámii, ale také v Egyptě, Levantě a Anatolii. Vědci se domnívají, že masová produkce těchto drog souvisela se vznikem velkých měst a městských států.

Vzhledem k tomu, že drogy byly nalezeny v místnosti pro přípravu pokrmů jednoho z paláců, vědci se domnívají, že mohly mít také ceremoniální funkci, například při uvítání významné návštěvy a podobně. Použití drog v Mezopotámii ale bylo celkově širší a kromě medicínských a náboženských účelů se používalo také k tomu, k čemu slouží drogy i dnes – k rekreačnímu užití a navozování blažených stavů konzumentů.

V Egyptě a Anatolii byla velmi oblíbená rostlina zvaná modrý leknín. O této droze bohužel není příliš mnoho zmínek ve starověkých textech, ale třeba Diana Stein, archeoložka z univerzity v Londýně, se domnívá, že na některých mezopotámských a anatolských rytinách jsou znázorněni lidé užívající tuto drogu. Výjevy měly často spojitost s tancem a oslavami, ale také významnými obřady včetně rituálu pro přechod do posmrtného života. Je také zdokumentováno, že egyptští vládci i kněží byli pohřbíváni s věnci leknínových květů.

Také v Homérově Odysseji se píše o zemi Lótofagů, tedy pojídačů leknínů, kteří jedí jen pokrmy z květin. Odysseovi muži ho dokonce prý okusili, načež chtěli zůstat s Lótofagy. Odysseus je musel nechat násilím přivléct zpátky k lodím, a rychle pak odplul.

Problém s výzkumem historie drog na Blízkém Východě je, že místní archeologové nejsou zrovna nadšení do výzkumu zrovna těchto témat. K věci přistupují konzervativně a nevidí příliš rádi, když se v odborném tisku píše o uživatelích drog z Blízkého Východu. Právě proto výzkum tohoto tématu leží na bedrech západních archeologů, které čeká v této oblasti ještě mnoho práce.

Další články

Zavří­t reklamu