válkaČeskoslovenskoobjevy

Kdyby Pablo Escobar žil, byl by dnes nejbohatším mužem na světě

Kdyby Pablo Escobar žil, byl by dnes nejbohatším mužem na světě
Zdroj: realclearalife.com

Pablo Escobar byl neuvěřitelně bohatý, tak bohatý, že to ani nelze vyčíslit. Ono je vůbec složité dělat účetnictví drogového krále a bosse nejmocnějšího drogového kartelu na světě. Možné je, že jeho bohatství přesáhlo 100 miliard dolarů, což by z něj dělalo nejbohatšího člověka planety.

Tomáš Chalupa 5. února 2018

Escobarovo bohatství lze pouze odhadovat. Měl stodoly plné peněz, peníze zakopával v bednách všude kolem, měl tolik hotovosti, že mu ji žraly krysy (bylo to asi deset procent ročně). Kartel utratil měsíčně 2500 dolarů za gumové pásy, které držely pohromadě balíky bankovek. Escobar si klidně mohl dovolit vyhazovat peníze z vrtulníku, mohl si dovolit vlastně úplně cokoliv.

V polovině 80. let, kdy byl Escobar na vrcholu své moci, vydělával jeho kartel 70 milionů dolarů denně. To je 22 miliard ročně. V roce 1989 byl časopisem Forbes označen za 7. nejbohatšího muže světa. A Forbes tyhle věci většinou ví přesně. To už Escobar figuroval v jeho žebříčcích osm let po sobě mezi nejbohatšími lidmi světa.

Jeho zisky pramenily z prodeje kokainu do Spojených států amerických. Přepravit kilo drogy stálo Escobara 1000 dolarů. Stejné množství pak prodal za 70 tisíc dolarů. Zisk 7000 procent z každé investované tisícovky, to je investice snů. Escobar navíc přepravoval kokain všemi možnými způsoby v obrovských množstvích. Zisky tak byly astronomické.

Dnešní největší boháči, jako je Bill Gates nebo Jeff Bezos, mají majetky v hodnotě 80 miliard dolarů. Escobar měl nejspíš stejné množství peněz už v 80. letech, ovšem na dnešní poměry by to byl dvojnásobek, klidně 100 a 150 miliard dolarů. Přesně to nikdy vědět nebudeme, protože jeho majetek, jak už bylo řečeno, byl z velké části pečlivě ukryt a neprocházel klasickým účetnictvím. Přesto je pravděpodobnost, že byl Escobar nejbohatším mužem planety, velmi vysoká.

Další články

Zavří­t reklamu