Šelmy před objektivem odhalily své rozmanité charaktery.

Šelmy před objektivem odhalily své rozmanité charaktery. | zdroj: boredpanda.com


Dřív fotil Eminema nebo Coldplay. Teď se před fotografův objektiv postavily velké kočky

TÉMATA: zvířata | šelmy | velké kočky | portréty

user-avatar

Simona Knotková

8. 01. 2020 | 15:00

Britský fotograf Perou proslul portréty slavných muzikantů či modelek. Ve svém posledním projektu se pustil do trochu většího sousta - velkých koček z kentského útulku.

Perou není fotograf zvířat, a tak se rozhodl pro trochu jiný přístup. Zatímco většina fotografů šelmy "nahání" ve volné přírodě, on se za nimi vydal do útulku v Kentu.

"Spousta lidí fotí velké kočky z větší vzdálenosti za denního světla (a mají pro to dobrý důvod). Já se vypravil doslova do lvích kotců a nachystal tam fotostudio, které by tato majestátná zvířata zvěčnilo jako rockové hvězdy nebo modelky," vypráví.

Do klecí předem nastavil fotografické vybavení, aby se s ním zvířata mohla sžít. Realizace plánu ovšem nebyla tak snadná, jak se zprvu domníval. "Původně jsem měl v plánu vyfotit všechny kočky, které se v útulku nacházely. Neuvědomoval jsem si, jak náročné to bude. Prvních šest měsíců jsem navštěvoval útulek každý týden a každý týden jsem se vracel domů s nepořízenou. Hluboce mě to demoralizovalo a říkal jsem si: 'Tohle se nikdy nepovede.'"

Teprve postupem času si kočky začaly na přítomnost vetřelce s kamerou zvykat. Pomohlo hlavně to, že je Perou navštěvoval v čase krmení. Zvířata si ho tak začala spojovat s jídlem a nereagovala už tak podrážděně.

Fotograf během své práce. Zdroj: perou.co.uk

Na otázku, se kterými zvířaty nejraději spolupracoval, odpověděl: "Například se samicí levharta mandžuského Xizi, která je jednou ze 77 posledních zástupců tohoto druhu na světě. Je to to nejkrásnější zvíře, jaké jsem kdy viděl. Rád jsem fotil také staršího lva Manziho. Byl to pořádný chlapík. Žije v harému se šesti dalšími lvicemi, takže je neustále zaneprázdněný. Je OBROVSKÝ a jeho řev je pořádně hlasitý."

Umělec doufá, že díky snímkům zvýší povědomí společnosti o kritické situaci, ve které se nachází některé druhy koček.

"Tyto kočky jsou velvyslanci svých ohrožených bratranců a sestřenic z divočiny. Jsou tady, protože by v přírodě samy nepřežily a zároveň se zde podílí na rozmnožování svého druhu. I když jsou moje snímky dobré, bylo by hrozné, kdyby to nakonec bylo to jediné, co nám po těchto zvířatech zbude. Jsem jenom fotograf, já jenom zmáčkl tlačítko, ale rád bych díky tomu zvýšil povědomí o ohrožených kočkách a získal pro ně nějaké peníze. Musíme zachránit svět, včetně sebe, ale stejně tak musíme zachránit tyto kočky!"

user-avatar

Simona Knotková

8. 01. 2020 | 15:00

Zavří­t reklamu