válkaČeskoslovenskoobjevy

Dřevorubci našli ve kmeni stromu mumifikovaného psa

Dřevorubci našli ve kmeni stromu mumifikovaného psa
Zdroj: allthatsinteresting.com

Nenadálý objev čekal na pracovníky georgijské dřevorubecké firmy. Ve kmeni stromu našli dokonale zachovalou mumii psa.

Simona Knotkova 28. ledna 2019

K překvapivému nálezu došlo v 80. letech na jihu Georgie. Dřevorubci ze společnosti Georgia Kraft Corp. tehdy káceli několik dubů košíčkatých. Když byla práce hotová, jeden z dělníků si při nakládání pokácených stromů na vůz všiml široké díry uprostřed jednoho kmene. V jeho středu bylo uvízlé tělo mrtvého psa, které bylo stále v zachovalém stavu.

Následná studie odborníků zjistila, že zvíře bylo ve stromu už od 60. let. Zřejmě se jednalo o loveckého psa, jehož pozornost upoutalo drobné zvíře, jako třeba veverka. Dírou v kořenech stromu se za ním chtěl pustit, ale jak pokračoval v cestě kmenem, otvor byl stále užší, až psa ve stromu uvěznil nadobro. Zoufalý pes v této pozici zemřel a trvalo desítky let, než jej parta dřevorubců našla.

Zatímco ve volné přírodě by mrtvola podlehla rozkladu nebo by si na ní brzy uspořádalo hostinu jiné zvíře, uvnitř dubu byl pes chráněný. Navíc v něm panovaly dobré podmínky k zachování jeho těla. Duby košíčkaté totiž obsahují třísloviny, které se běžné používají k preparování zvířat. V kmeni kromě toho panovalo suché prostředí a veškeré tekutiny z mrtvého zvířete byly ihned vsakovány do dřeva.

Mumifikovaný pes, kterého vědci překřtili na Stuckie (podle anglického výrazu stuck, česky uvíznutý), je dodnes k vidění v muzeu Southern Forest World ve Waycrossu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu