Dřevěná gramodeska Bartholomäuse Traubecka | zdroj: Vimeo


Dřevěné gramofonové desky: poslechněte si, jakou hudbu produkují letokruhy

TÉMATA: hudba | nová média | příroda | hudební experimenty

user-avatar

Ivanhoe

30. 06. 2015 | 08:30

Když nařežeme kmen stromu na tenké plátky, získáme něco jako „céderomku“ stromu. Z jeho letokruhů se dozvíme spoustu důležitých dat – o stáří a tempu růstu stromu, o jeho nemocech a různých událostech, které jej postihly, ať už šlo o množství srážek nebo požár v lese. Každý strom tak vypráví svůj vlastní příběh. A teď si představte, že to celé se dá převést i do hudby.

Rakouský umělec Bartholomäus Traubeck vytvořil speciální druh gramofonu, který přehrává dřevěné desky nařezané z různých druhů stromu. Zvuky letokruhů však nesnímá jehla, ale speciální čidla digitální kamery snímající informace o dřevu – o jeho barvě a struktuře, tloušťce a vzdálenosti letokruhů. Tato data pak zpracovává počítačový software Ableton Live a převádí je do klavírní hudby.

Dřevěné gramodesky s PS eye kamerou

Traubeck své album nazval příznačně Roky a nahrál na něj hudbu různých druhů stromů, neboť každý z nich hraje jinak. Tak například jedle, která roste rychle a má širší mezery mezi letokruhy, produkuje minimalističtější hudbu, zatímco třeba letokruhy jasanu jsou mnohem hustší a vytvářejí tak složitější a komprimovanější melodie.

„Je to druh poetického překladu do hudby,“ popsal svůj projekt autor, který nemá žádné hudební vzdělání. Jak říká, k nápadu jej inspirovalo album irské skupiny Jethro Tull „Songs From The Wood“ z roku 1977, na jehož zadní obálce je vyobrazen gramofon položený na pařezu. „Při poslechu dřevěné desky můžete rozjímat o takových věcech, jako je třeba plynutí času, nebo o přírodních jevech,“ doporučuje umělec, jenž se zaměřuje na umění nových médií a techniku považuje za další krok v evoluci přírody.

user-avatar

Ivanhoe

30. 06. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu