Orlice a symbol NSDAP na štítku uvnitř kabátu označuje nacistickou elitu. Dochovala se i objednávku s razítkem Speerova úřadu | zdroj: Profimedia.cz


Dražili kabát Alberta Speera, v kterém se rozlučil s Hitlerem v bunkru. Koupil ho židovský bratranec

TÉMATA: třetí říše | hitler | druhá světová válka

Kabát se dražil minulý týden na aukci v Los Angeles spolu s podepsanou kopií Hitlerovy autobiografie Mein Kampf. Dražbu vyhrál Jason Speer, architektův třetí synovec.

user-avatar

Emil Franz

19. 06. 2014 | 11:09

"Byl jsem překvapený, že Albert Speer přiznal svou vinu, trest za to co provedl si odpykal," říká Jason. "Jsem jeho velkým obdivovatelem. Chci, aby si ho lidé pamatovali za jeho úžasnou architekturu a jeho roli v Německu za 2. světové války. Tento kabát má velký význam a jsem hrdý na to, že jsme ho udrželi v rodině Speerů," dodal.

Jason Speer je syn matky židovky a otce křesťana. O společných genech s prominentním nacistou se dozvěděl od dědečka, který pátral ve svém rodokmenu.

Speer na sobě měl kabát při poslední návštěvě Hitlera 23. dubna 1945. Vůdce spáchal sebevraždu se svou dlouholetou milenkou Evou Braunovou o sedm dní později - 30. dubna 1945. Štítky všité uvnitř kabátu nesou Speerovo jméno, obchodní značku W. Fliegner a iniciály Reichszeugmeisterei, německý úřad pro kontrolu kvality ve výrobě.

Kabát získal po válce spojenecký vojín jménem Ralph. "Rozhlédl jsem se v obrovské chatě vysoce postaveného nacisty. Mami, pro tebe mám zlatý náhrdelník. Pro tebe, tati, užasný kožený kabát. Z venku na sobě nemá žádné nacistické symboly. Bohužel uvnitř je vyražené jméno nacisty Alberta Speera," stálo ve dopise z 6, května 1945, který Ralph posílal domů.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Emil Franz

19. 06. 2014 | 11:09

Zavří­t reklamu