válkaČeskoslovenskoobjevy

Drákulův hrad: temná romantika s příchutí krve. Odpočívá tu i srdce rumunské královny

Drákulův hrad: temná romantika s příchutí krve. Odpočívá tu i srdce rumunské královny
Zdroj: ExtraStory.cz

Nejtemnější postava rumunské historie a zároveň jedna z nejstrašidelnějších postav hororové literatury Drákula vzrušuje a přitahuje půl milionů turistů žíznících po dobrodružství. Kdyby Rumuni neměli Drákulu, museli by si ho vymyslet. Drákulův hrad totiž patří k nejnavštěvovanějším místům jedné z méně navštěvovaných zemí Evropy.

Markéta Oderská 18. září 2014
Drákulův hrad

Drákulův hrad

Gotický hrad Bran se tyčí na kopci uprostřed lesů nedaleko rumunského města Brašov. Jako jediná pevnost v Rumunsku nejlépe odpovídá popisu Drákulova hradu z románu od irského spisovatele Brama Stockera. Dokládá to i ilustrace hradu v prvním vydání knihy z roku 1897. Irský spisovatel přitom Rumunsko ani hrad Bran nikdy nenavštívil. Přesto z legend a mýtů zdejšího kraje očividně čerpal, byť na dálku.

Interiér hradu Bran v Rumunsku

Interiér hradu Bran v Rumunsku

Jeho literární postavu Drákuly pravděpodobně inspiroval valašský kníže Vlad III. Dracula (1431–1476), jenž proslul svou neobyčejnou krutostí. Pro svoji zálibu napichovat nepřátelské vojáky na kůl a nechat je v bolestech dlouze umírat se mu dostalo přezdívky „Napichovač“. Upírem sice nebyl, ale není pochyb, že se kvůli němu prolilo hodně lidské krve a že byl noční můrou nejen Turků, s nimiž bojoval, ale i svých poddaných.

Drákulův hrad v Rumunsku

Drákulův hrad v Rumunsku

Valašský kníže sice na hradě Bran nesídlil, ale občas kolem projížděl při svých taženích proti nepoctivým německým obchodníkům z Brašova. U paty hradu můžete dodnes vidět původní celní domečky, kde se od kupců vybíraly daně. V roce 1462 krutý kníže na hradě Bran pobýval, ovšem zcela nedobrovolně. Zajal ho totiž uherský král Matyáš Korvín a vsadil jej na na dva měsíce do hradní kobky.

Na rozdíl od něj si však hrad později oblíbila pohledná rumunská královna Marie Edinburská (1875-1938), která tu žila od roku 1920. Jako správná hradní paní ho nechala zrekonstruovat a zkrášlit starožitným nábytkem a příslušenstvím, které tu zůstalo dodnes. Od roku 1940 tu na přání královny také spočívá její srdce. Drákulův hrad prostě milovala!

Rumunská královna Marie Edinburská

Rumunská královna Marie Edinburská

V roce 1948 však rumunští komunisté královskou rodinu z milovaného hradu vyhnali a zřídili v něm muzeum otevřené pro veřejnost. Mnohaletou nedbalostí úřadů se však z hradu málem staly trosky. Velké rekonstrukce se pevnost dočkala až v letech 1897 až 1993.

Drákulův hrad, Bran, Rumunsko

Drákulův hrad, Bran, Rumunsko

Po pádu Ceausescova režimu v roce 1989 se původní majitelé hradu – rod Habsburků – začal dožadovat navrácení svého panství. Po vleklých soudních sporech nakonec získal hrad nazpět vnuk královny Marie, Dominik Habsburský. Nový majitel se již nějakou dobu snaží hrad o 57 pokojích prodat. Rumunskému státu ho nabídl ke koupi za 80 milionů dolarů, ačkoli pro ostatní zájemce je kupní cena skoro o 60 milionů vyšší.

Interiéry hradu Bran v Rumunsku

Interiéry hradu Bran v Rumunsku

Hrad nyní žije z turistického ruchu a lidské záliby v kuriozitách a hororech. Tajemného upíra Drákulu ostatně zrodily místní legendy a pověry. Lidé z okolí hradu Bran totiž po staletí věřili v existenci zlých duchů zvaných strigy. Ti během dne žili normálním životem, ale v noci jejich duše opuštěly spící těla a pronásledovaly vesničany v jejich snech. Ostatně o nich se ve svém románu zmiňuje i duchovní otec upíra Drákuly Bram Stocker, když píše: „Trpí kletbou nesmrtelnosti, přecházejí z jedné doby do druhé, znásobují své oběti, rozšiřují zlo ve světě.“

Středověké brnění

Středověké brnění

Stíny těchto duchů však nijak neodrazují turisty od návštěvy hradu a jsou i tací, kteří v pokojích s vrzající podlahou neváhají strávit vzrušující svatební noc! V každém případě to není transylvánský upír, který si tu na vás bude brousit zuby, ale spousta trhovců snažících se vám prodat suvenýry s upířími motivy!

Ložnice s vyřezávanou dubovou postelí

Ložnice s vyřezávanou dubovou postelí

Další články

Zavří­t reklamu