válkaČeskoslovenskoobjevy

Doživotně odsouzený vrah žádá o propuštění. Po klinické smrti mu trest prý už skončil

Doživotně odsouzený vrah žádá o propuštění. Po klinické smrti mu trest prý už skončil
Zdroj: independent.co.uk

S kuriózním případem se setkal soud v americké Iowě. Žádost o propuštění tam podal doživotně odsouzený vězeň, který prožil klinickou smrt.

Simona Knotkova 23. listopadu 2019

Šestašedesátiletý Benjamin Schreiber zavraždil v roce 1996 sekerou člověka, za což vyfasoval doživotní pobyt za mřížemi. Nyní žádá o své propuštění. Před čtyřmi lety byl totiž krátce mrtvý, a trest si dle svých slov tedy už teoreticky odseděl. Americké soudy mají ovšem jiné mínění a všechny jeho dosavadní žádosti smetly ze stolu.

„Schreiber je buď stále naživu, takže musí zůstat ve vězení, nebo je skutečně mrtvý, takže celá žádost je sporná,“ řekla o absurdním případu soudkyně Amanda Potterfield.

Odsouzený muž argumentuje s tím, že ho lékaři resuscitovali proti jeho vůli. V roce 2015 byl převezen do Fakultní nemocnice v Iowa City s vysokou horečkou a epileptickými záchvaty. Jeho stav byl způsoben sepsí organismu, kterou vyvolaly ledvinové kameny.

Schreiber tvrdí, že když ztratil vědomí, personál zdravotnického zařízení zavolal jeho bratrovi, který mu sdělil, že Benjamin vyplnil formulář Do not resuscitate. Člověk, který tuto žádost vypíše, si nepřeje být v krajním případě resuscitován. Lékaři však požadavku údajně nedbali a Schreibera oživili. Soud stejně jako mluvčí nemocnice se k tomuto obvinění doposud nevyjádřily.

I když argumenty odsouzeného dávají smysl, podle odborníků muž nemá šanci, že by s nimi mohl uspět. „Nejsou přesné v tom, co život a smrt znamená v případě trestního práva. Pokud by byl kupříkladu pro účel darování orgánů stále považován za živého, jak by mohl být v případě doživotního trestu považován za mrtvého?“ ptá se profesor z harvardské právnické školy Ivan Glenn Cohen.

Není to poprvé, co se některý z vězňů pokoušel využít klinickou smrt ve svůj prospěch. Už v roce 1988 žádal o podobné propuštění vrah Jerry Rosenberg, kterému se během operace na chvíli zastavilo srdce. Soudce jeho žádost odmítl slovy, že legálně nezemřel, což dokládá i jeho přítomnost v soudní síni.

Další články

Zavří­t reklamu