válkaČeskoslovenskoobjevy

Douglas Jacobson řádil na Iwodžimě jako vraždící stroj, zabil 75 nepřátel

Douglas Jacobson řádil na Iwodžimě jako vraždící stroj, zabil 75 nepřátel
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Boj o ostrůvek Iwodžima měl být obsazen za pár dní. Vždyť Japonci už byli poražení, neměli zásoby a čelili ohromné přesile. Místo toho se z Iwodžimy stal mlýnek na maso, který stál tisíce životů. Jedním z hrdinů byl Douglas Jacobson, který v boji o Kótu 382 zabil 75 nepřátel a obsadil 16 střeleckých postavení.

Tomáš Chalupa 26. srpna 2021

Jacobson se trápil na Iwodžimě společně se 75 tisíci mariňáky, kteří se z ostrova snažili marně vypudit 20 tisíc fanaticky se bránících Japonců. Ti se na ostrově zakopali způsobem, který neznal obdoby. Kilometry podzemních chodeb, celý ostrov protkaný bunkry a palebnými postaveními, to vše vytvořené s nesmírnou důmyslností, stavělo Američany před nelehký úkol.

Známý je obraz tří Američanů zvedajících vlajku nad horou Surabači. Tím ale boje zdaleka neskončily a Jacobson si své jméno vydobyl až tři dny poté. Bojoval na nechvalně známé Kótě 382, kde se Japonci urputně bránili. Za pomoci výbušnin a bazuky zničil několik opevnění a pozic Japonců. Sám dobýval malé pevnůstky a opevnění, které na kopci vystavěli obránci, a zabíjel nebo vyháněl jejich osazenstvo. V průběhu svého útoku zničil také jeden japonský tank, kterému ustřelil bazukou věž. Celkově jeho řádění na ostrově přineslo 75 zabitých nepřátel a obsazených 16 pevnůstek a střeleckých postavení.

I přes jeho heroický výkon trvalo obsazení Kóty 382 další čtyři dny. Jacobson byl za svůj boj vyznamenán Medailí cti. Když se ho novináři ptalo, co jej vlastně vedlo k tak velkému bojovému výkonu, odpověděl jim. „Celou dobu jsem myslel jen na to, že už se musíme dostat pryč z toho kopce.“

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu