válkaČeskoslovenskoobjevy

Dosud neviděné Hitlerovy fotky jdou do dražby. Album prý stále voní parfémem Evy Braunové

Dosud neviděné Hitlerovy fotky jdou do dražby. Album prý stále voní parfémem Evy Braunové
Zdroj: history.com
+ 33 fotek+ 34 fotek

V aukční síti C&T Auctions v britském Kentu se bude dražit album nalezené v Hitlerově bunkru. Dosud neviděné fotky odhalují nacistického vůdce v uvolněných pózách a je na nich prý stále cítit parfém Evy Braunové.

Simona Knotkova 10. března 2017

Album bylo nalezeno britským fotografem Edwardem Deanem a novinářem Richardem Dimblebym. Společně se sovětským vojákem se pár týdnů po dobytí bunkru dostali do ložnice Evy Braunové a v jejím nočním stolku našli kromě alba také rozbitý flakon parfému. Právě jeho vůně prý stále ulpívá na dochovaných fotografiích.

Album si odnesl domů Dean a ve svém vlastnictví ho měl až do 80. let, kdy ho prodal sběrateli. Před pár lety ale bylo znovu prodáno a nyní míří do dražby.

„Se stoprocentní jistotou můžeme říct, že se jedná o skutečné album z Hitlerova bunkru,“ prozradil organizátor aukce Tim Harper.

Na 73 fotografiích můžete říšského vůdce vidět v neobvyklých, neformálních a uvolněných pozicích. Velkou část snímků totiž tvoří momentky z jeho letního sídla Berghof. Mezi fotkami ale najdete například i záběry na bavorskou krajinu či místnosti Říšského kancléřství. Autor snímků není znám. Podle nalezení ve stolku Hitlerovy partnerky a pozdější manželky se ale lze domnívat, že za jejich vyhotovením stojí právě ona. Eva Braunová ostatně není vyobrazena ani na jedné z fotek.

Zatímco venku zuří válka, Hitler si vesele vykračuje po svém letním sídle Berghof.

Zatímco venku zuří válka, Hitler si vesele vykračuje po svém letním sídle Berghof.

„Je velkou vzácností narazit na stejně uvolněné fotografie Hitlera, které neprošly cenzurou. Záběr, jak jde cestou ze sídla a v žertovné póze salutuje skoro jako Charlie Chaplin, je opravdu pozoruhodný,“ komentuje Harper.

Naposledy Hitler pobýval na Berghofu v červenci roku 1944. O rok později bombardovala místo spojenecká letadla, ale sídlo netrefila. Těsně před koncem války si ho zapálili sami příslušníci SS. Jeho ruiny byly definitivně vyhozeny do povětří v roce 1952 a na místě byly vysázeny stromy.

Vyvolávací cena alba mapující mimo jiné pobyt na Berghofu byla stanovena na 573 tisíc korun.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu