válkaČeskoslovenskoobjevy

Dosud nejdetailnější záběry na Slunce odhalily plazmatické prameny

Dosud nejdetailnější záběry na Slunce odhalily plazmatické prameny
Zdroj: zmescience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Britští vědci ve spolupráci s NASA odhalili veřejnosti dosud nejdetailnější záběry na povrch Slunce. Získali je díky teleskopu Hi-C.

Simona Knotkova 21. dubna 2020

Teleskop High-Resolution Coronal Imager (Hi-C) byl do vesmíru vyslán prostřednictvím suborbitálního kosmického letu (let, který nedosáhl oběžné dráhy, ale překonal nebo se přiblížil hranici vesmíru.) Přístroj dokáže zachytit až sedmdesát kilometrů povrchu Slunce, tedy cca 0,01% jeho celkové velikosti.

„Až dosud astronomové sledovali naši nejbližší hvězdu v podstatě ve ‚standardním rozlišení‘, zatímco výjimečná kvalita dat z Hi-C teleskopu nám poprvé umožňuje zkoumat plochu Slunce v ‚ultra vysokém rozlišení‘,“ sdělil Robert Walsh, profesor solární fyziky na University of Central Lancashire (UCL) v Prestonu. Společně s týmem britských vědců se na projektu podíleli pracovníci střediska NASA Marshall Space Flight Center.

Na pořízených záběrech, mapujících až pět set kilometrů slunečního povrchu, si můžeme povšimnout magnetického pole a pramenů vyvrhované plazmy. Není jasné, podle jakého fyzikálního mechanismu se tyto horké proudy vytváří. Právě na pozadí jejich vzniku a souvislost se slunečními erupcemi, které mají dopad i na naši planetu, by se nyní badatelé chtěli zaměřit. Z toho důvodu plánují, že v blízké budoucnosti vyšlou do vesmíru další Hi-C.

„Jedná se o fascinující objev, který by nám mohl pomoci lépe rozumět toku energie přes sluneční vrstvy a nakonec až k samotné Zemi. Tyto informace jsou velmi důležité, pokud máme modelovat a předvídat chování naší životodárné hvězdy,“ říká Tom Williams, postdoktorandský výzkumník z UCL.

Amy Winebarger z NASA dodává: „Nové Hi-C snímky nám nabízí pozoruhodný pohled do sluneční atmosféry. Společně s dalšími probíhajícími misemi, jako je například Probe a SolO, nám tato flotila vesmírných nástrojů v následující době odhalí dynamickou vnější vrstvu Slunce v naprosto novém světle.“

Celá studie vyšla v astronomickém žurnálu Astrophysical Journal.

Další články

Zavří­t reklamu