válkaČeskoslovenskoobjevy

Dopisy sebevražedných kamikaze! Japonsko je kvůli nim ve „válce“ s Čínou

Dopisy sebevražedných kamikaze! Japonsko je kvůli nim ve „válce“ s Čínou
Zdroj: US archive

Japonci chtějí, aby se dopisy sebevražedných letců známých jako kamikadze zařadily mezi památky UNESCO. Proti jsou Čína i Korea.

tyrion 2. června 2014

S návrhem přišlo japonské město Minami-kjúšú, přesněji tamní muzeum, které spravuje rozsáhlou sbírku věnovanou památce japonských válečných letců, obsahující na 14 tisíc dokumentů. Z ní správa muzea vybrala 333 dopisů na rozloučenou, které nechala přeložit do angličtiny a zaslala k posouzení příslušnému výboru UNESCO.

Podle starosty města Minami-kjúšú jsou vzkazy, které sebevražední letci napsali těsně předtím, než se vydali na smrt, nesmírně cenným svědectvím, neboť vypovídají o válečných hrůzách. O těch však vědí své Jižní Korea a Čína, které japonské impérium v první polovině 20. století okupovalo a na jejichž obyvatelích se dopouštělo neuvěřitelných zvěrstev.

Čínský facebook zuří

Za chvíli jako světové dědictví zaregistrujete i svatyni Jakusuni. Neuvěřitelná nestydatost!“ obořila se Čínská zpravodajská agentura CNS na Japonce. „Sebevražedné vzkazy pilotů kamikadze jsou v přímém rozporu s etickými pravidly organizace UNESCO,“prohlásil na tiskové konferenci jihokorejský ministr zahraničí Jun Pjung-se. Vlna pobouření se zvedla také na čínských a korejských sociálních sítích, napsal hongkongský list South China Morning Post.

Japonsko by písemnou památku chtělo začlenit do archívu UNESCO už příští rok, tedy k výročí 70 let od konce druhé světové války. Pokud s žádostí uspěje, ocitnou se dopisy kamikadze vedle takových veličin světového literárního dědictví, jako je Gutenbergova bible či deník Anny Frankové. Český japonolog Milan Hubáček se však domnívá, že šance na to, aby organizace japonské žádosti vyhověla, je malá. „Přece jenom Japonsko ve srovnání s Německem má vztah ke druhé světové válce trochu odlišný a světová veřejnost si to uvědomuje,“ řekl japanolog.

Kapitán Kuno, pilot kamikadze, v předvečer své mise, 23. května 1945, napsal dopis na rozloučenou pro svého pětiletého syna a dvouletou dceru:

Pomsta mrtvého pilota

„I když mě neuvidíte, budu vás stále sledovat. Poslouchejte matku a nezlobte ji. Až vyrostete, dělejte si, co se vám líbí, a dospějte v dobré Japonce. Nezáviďte jiným, že mají otce, protože já se stanu duchem, který bude na vás dávat pozor. Studujte oba pilně a pomáhejte matce s prací. Nemůžu vás vzít na koně, ale vy dva si buďte dobrými přáteli. Jsem energický člověk, který létal s velkým bombardérem a ničil nepřátele.Snažte se mě přerůst a tak pomstít moji smrt.

Další články

Zavří­t reklamu