Charles Dickens byl možná skvělý autor, ale v osobním životě se k druhým choval příšerně.

Charles Dickens byl možná skvělý autor, ale v osobním životě se k druhým choval příšerně. | zdroj: york.ac.uk


Dopisy odhalily šokující skutečnost o Charlesu Dickensovi. Zdravou manželku chtěl poslat do blázince

TÉMATA: charles dickens | spisovatelé | vztahy | manželství | duševní nemoc | dopisy

user-avatar

Simona Knotková

5. 04. 2019 | 14:00

Nejprve si s ní udělal deset dětí, pak ho už přestala zajímat a chtěl se ji navždy zbavit umístěním do blázince. Dříve nezkoumané dopisy odhalily velmi nelichotivé skutečnosti ze života legendárního anglického spisovatele Charlese Dickense.

Charles Dickens se s dcerou svého přítele Catherine Hogart oženil v roce 1836. Společně přivedli na svět úctyhodných deset dětí. Ani množství potomků ale nezabránilo tomu, že v roce 1858, šest let po narození nejmladšího syna Edwarda, došlo ke krachu vztahu a dvojice začala žít odděleně. Catherine se přestěhovala do londýnské čtvrti Camden, kde se jejím sousedem stal Edward Dutton Cook. Právě z jeho listů adresovaných příteli, novináři Williamu Moyovi Thomasovi, vyplavala na povrch špína ze zákulisí manželství slavného literáta. Odhaluje druhou stránku příběhu, verzi manželky.

"Životopisci a učenci věděli roky, že Dickens se tehdy choval příšerně, ale teď to vypadá, že se dokonce snažil ohýbat zákonem, aby mohl svou ženu a matku svých dětí navzdory její očividné příčetnosti zavřít do blázince. Objevil jsem detailní a šokující informace, ze kterých mi vstaly chlupy na zádech," sdělil profesor John Bowen z Univerzity v Yorku, který jako první člověk dostal k dopisům přístup. 98 psaní bylo uschovaných v archivu Harvardské univerzity.

Cook v nich mimo jiné prozrazuje konkrétní důvody, které stály za manželským odloučením. Catherine je svému sousedovi prozradila v posledních letech života, kdy umírala na rakovinu. Hlavním důvodem rozpadu vztahu měla být mladá herečka Ellen Terna, do které se spisovatel zamiloval.

Herečka Ellen Ternan (1839-1914)

"Už se mu nelíbila. Porodila deset dětí, ztratila mnoho ze svého půvabu a prostě stárla. Dokonce se ji pokoušel zavřít do blázince, chudinku! Nepodařilo se mu ale sehnat potřebné důkazy, které zákon k tomuto kroku vyžaduje," stojí v dopise z ledna 1879.

Podle Bowena se proti literátovi postavil sám ředitel léčebny v Chiswicku, doktor Thomas Harrington Tuke. To by i vysvětlovalo, proč z původního kamarádského vztahu Dickens později přešel k urážkám a nenávisti a Tukea častoval slovy jako "ubohá bytost" nebo "zdravotnický osel".

"K něčemu mezi nimi prostě muselo dojít, když Dickens z přátelského vztahu náhle přešel k očerňování. Je velice pravděpodobné, že důvodem bylo právě odmítnutí podílet se na spiknutí proti Catherine," míní profesor.

Daguerrotypie Catheriny Dickens z roku 1852

Přiznává, že vůbec nebylo jednoduché číst si podobná slova o svém oblíbeném autorovi.

"Dickens je velký spisovatel, kterého roky studuju a obdivuju, ale některé z těch dopisů se četly velmi špatně. Pozitivem na celém příběhu je právě Tuke, který měl tu odvahu vzepřít se Dickensovi a říct: 'Ne, tvoje manželka není šílená.' Je to vlastně další me too příběh o moci elitních mužů využívané k ovládání žen. Je to také příklad 'gaslightingu', kdy někdo manipuluje druhým člověkem a nutí ho zpochybňovat jeho duševní zdraví. V neposlední řadě je to příběh odborníka, který se postavil bohatému a mocnému člověkovi," uzavírá Bowen.

user-avatar

Simona Knotková

5. 04. 2019 | 14:00

Zavří­t reklamu