válkaČeskoslovenskoobjevy

Dopisy Jana Pavla II. odhalily tajemství. Podle nich měl velmi blízký vztah k americké filozofce

Dopisy Jana Pavla II. odhalily tajemství. Podle nich měl velmi blízký vztah k americké filozofce
Zdroj: bbc.co.uk

Jan Pavel II. podle svých dopisů udržoval velmi blízké přátelství k americké filozofce původem z Polska Anně-Terese Tymieniecké. Co přesně se mezi nimi odehrávalo? Právě to se snažil zjistit dokument BBC Panorama: The Secret Letters Of Pope John Paul II.

Simona Knotkova 16. února 2016

Moderátor BBC Edward Stourton se probíral jejich společnou korespondencí a dospěl k přesvědčení, že mezi nimi možná bylo i něco víc než pouhé přátelství. A to i navzdory faktu, že Tymieniecká byla vdaná žena se třemi dětmi a papež pochopitelně držel kněžský celibát.

„Nemohl jsem odpovědět dřív, protože nevěřím naší poště. Dopisy jsem si vzal každopádně s sebou do Říma a znovu si je pročítám. Jsou tak smysluplné a hluboce osobní, třebaže jsou napsány ve filozofickém ‚kódu‘,“ píše například v jednom listu z Říma. Na jeho konci přiznává, že jsou určité věci, o kterých je pro něj těžké psát.

Na společné dovolené pod stanem

Na společné dovolené pod stanem

Dvojice se seznámila v roce 1973, když Karol Wojtyla (vlastní jméno papeže), tehdejší arcibiskup v Krakově, pozval ženu na návštěvu. Město jí bylo blízké, protože zde stejně jako Wojtyla trávila nějaký čas během německé okupace. S duchovním se sblížila prostřednictvím jeho filozofické knihy, kterou chtěla přeložit do angličtiny.

Za více jak třicet let od něj dostala kolem tři sta padesáti dopisů, jež jsou uloženy v Národní knihovně ve Varšavě. Během komunistického režimu všechny procházely bedlivou kontrolu StB, takže Jan Pavel II. se během jejich psaní hlídal. S Annou-Teresou byli ale na podobné duchovní úrovni, a proto se mohli dorozumívat právě skrz filozofickou řeč či jiná symbolická přirovnání. Když chtěl být papež osobnější, dopisy pak posílal z Říma, kde nehrozila jejich kontrola. V jednom z dopisů Tymienieckou kupříkladu přirovnává k daru od Boha.

„Jednou – pamatuji si přesně kdy a kde – jsem slyšel tato slova ‚Patřím tobě‘ a já v nich viděl dar. Bál jsem se tohoto daru, ale už od začátku jsem věděl a stále jsem o tom víc přesvědčen, že jsem tento dar musel přijmout jako dar z nebes.“

Na lyžích

Na lyžích

Spor mezi nimi nastal v roce 1979, kdy byla díky její pomoci do anglického jazyka přeložena kniha Osoba a čin. Vatikánu se nezamlouvalo, že by měl být pod publikací podepsán i další člověk, navíc v tomto případě žena. Wojtyla se své přítelkyně nezastal, což se jí hluboce dotklo. Jejich další psaní se z toho důvodu redukovalo pouze na přání k Vánocům či k svátku. Zlom nastal o dva roky později, když byl na papeže spáchán pokus o atentát. Jan Pavel II. ho přežil, ale skončil se čtyřmi kulkami v břiše a musel být hospitalizován. „Jsem ochromená smutkem a úzkostí a zoufale toužím být po tvém boku. Přijedu v sobotu,“ napsala mu Tymieniecká telegram.

Jan Pavel II. nebyl jen veřejnou osobou, měl i své soukromí.

Jan Pavel II. nebyl jen veřejnou osobou, měl i své soukromí.

Ke konci života a svého pontifikátu měl papež problémy se zdravím. Trápila ho artritida či Parkinsonova choroba. Podle dopisů mu ale americká filozofka byla stále velkou podporou a světlem v jeho trápení. Škoda, že nemůžeme spatřit i druhou stranu korespondence, dopisy, které dostával papež a které jsou rovněž uložené ve varšavské knihovně.

Průvodce dokumentu Stourton příběh dvojice uzavírá slovy: „Byl to neobyčejný vztah a fascinující. Úplně mění naše vnímání papežovy osoby.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu